_____    لمینت دندان    _____

لمینت دندان چیست؟ همه آنچه باید در مورد لمینت دندان بدانید.

درمانهای مختلفی در دندانپزشکی وجود دارند، که می توانند به شما در داشتن لبخندی زیبا کمک کنند. پیشرفت تکنولوژی در دندانپزشکی زیبایی به از بین بردن تمام نگرانی های در مورد زیبایی دندان کمک کرده است. روشی که امروزه به طور فزاینده ای رایج شده، استفاده از لمینت دندان است. لمینت دندان، یک ورقه سرامیکی معروف به روکش پرسلن است. لمینت یک پوسته نازک است که با استفاده از مواد رنگی دندان بر اساس نیاز فرد طراحی می شود. این پوسته ها به منظور تغییر رنگ، شکل، اندازه و بهبود ظاهری دندان ها به سطح جلوی دندان ها متصل می شوند.

ورقه سرامیکی ساخته شده از لایه های مختلف پرسلن نازک است. این ورقه ها توسط مینای دندان و لایه چسبنده جایگزین می شوند. برخلاف تصور رایج، برای ساخت ورقه سرامیکی نیازی به خراش دادن دندان نیست و در صورت انتخاب روش درمانی مناسب توسط دندانپزشک، لمینیت ها بدون هیچ گونه آسیبی به دندانهای طبیعی نصب می شوند. در کنار جنبه زیبایی، عملکرد صحیح لمینت بسیار مهم است. همچنین اتصال صحیح و قوی دندانهای طبیعی و روکش سرامیکی نیز ضروری است. پس از نصب، دندانپزشک از رزین هایی که به نور حساس هستند، استفاده میکند تا لمینت قوی شود.

لمینت دندانلمینت دندان

آیا لمینت دندان می تواند دندان ها را خراب کند؟

اگر دندانپزشک متخصص زیبایی دارای تجربه کافی باشد، دندانهای طبیعی شما آسیب نمی بیند. دندانپزشک از طریق اشعه ایکس از دهان و فک شما عکس می گیرد و دندان های شما را معاینه کند تا مطمئن شود که لمینت دندان برای شما مناسب است. اگر دندانپزشک تشخیص دهد که لمینت انتخاب مناسبی نیست، گزینه های دیگری مانند روکش کامپوزیت، اتصال دندان، ارتودنسی، سفید کردن دندان یا پر کردن دندان ها را پیشنهاد می کند. بنابراین برای انتخاب بهترین روش، باید اطلاعات کافی در مورد همه گزینه ها داشته باشید.

مزایای لمینت دندان

از آنجا که ورقه های لمینت برای همه دندانهای اصلی و به صورت جداگانه ساخته شده اند، بنابراین تشخیص تفاوت بین لمینت و دندان طبیعی غیرممکن است. لمینت ها برخلاف دندان های طبیعی، به دلیل استفاده از مواد با تکنولوژی بالا ، در برابر لکه های چای و قهوه نیز مقاوم هستند. لمینت ها می توانند برای بیشترین تیرگی هایی که نسبت به روش های دیگر سفید کردن دندان مقاوم هستند، سفید کنندگی بیشتری ایجاد کنند. در زیر به مزیت های دیگر لمینت دندان اشاره شده است.

  • سرعت اجرا بالا

یکی از مزایای بزرگ لمینت دندان، سرعت اجرای آن است. کل فرآیند نصب لمینت دندان فقط 3 تا 5 ساعت در دندانپزشکی طول می کشد. در مدت زمان چند ساعت به راحتی لبخندی زیبا خواهید داشت.

  • ترمیم پذیری

با گذشت زمان، آسیب به روکشهای دندان کاملاً اجتناب ناپذیر است. در لمینت دندان شما مجدداً نیازی به تعویض ورقه های لمینت خود ندارید. دندانپزشک ماهر می تواند آنها را ترمیم کند. ترمیم مجدد، یکی از ویژگی های منحصر به فرد این نوع روکش دندانی است.

  • مقرون به صرفه بودن

بهترین مزیتی که می توانید با استفاده از روکش های لمینت داشته باشید، مقرون به صرفه  بودن آن است. این روش دندانپزشکی می تواند تمام نگرانی های دندانپزشکی زیبایی شما را بر اساس درآمدتان بطور موثر حل کند. همچنین به دلیل توانایی آن در پرداختن به چندین مورد به طور همزمان، می توانید در سایر هزینه ها نیز صرفه جویی کنید، زیرا دیگر نیازی به انجام سایر درمان ها نخواهید داشت.

معایب لمینت دندان

ساخت این ورقه های سرامیکی بسیار وقت گیر است و نصب لمینت را حداقل به مدت یک هفته به تاخیر می اندازد. اگر لمینت ها به درستی بچسبند، بیمار می تواند از لمینت به عنوان دندان طبیعی استفاده کند. علیرغم پایداری بالا، لمینت ها شکننده نیز می باشند. لمینت ها مانند دندانهای طبیعی نباید تحت فشار باشند. شما باید از جویدن ناخن، خوردن یخ یا شکستن آجیل با لمینیت خودداری کنید.

لمینت دندانلمینت دندان

مراحل ساخت لمینت دندان

در مرحله اول، آماده سازی لمینت مورد نیاز دندان با دقت بالا و میلی متری انجام می شود.

درمرحله دوم، دندانپزشک مدلی از دندان های فک تهیه می کند، حتی اگر لمینت فقط برای یک دندان باشد. بقیه مراحل به جلسه دیگر موکول می شوند. سپس مدل ها به آزمایشگاه دندانپزشکی ارسال می شوند و در آنجا لمینت ها به صورت پوسته ظریف سرامیکی ساخته شده و در کوره قرار می گیرند تا زیبا، براق و شفاف، مشابه با مینای دندان شوند.

در جلسه سوم، لمینت ها روی دندان ها قرار می گیرند و با اتصال بسیار قوی به سطح دندان ها با رزین متصل می شوند. در صورت نصب صحیح در کلیه مراحل، لمینت ها با کل دندانها یکپارچه شده، شکاف و فاصله دیده نمی شود. همچنین می توانید مانند دندان های طبیعی از نخ دندان برای تمیز کردن آنها  استفاده کنید. بدیهی است که برای ایجاد صورت طبیعی و زیبا، دقت دندانپزشک، نیروهای متخصص آزمایشگاه و همچنین استفاده صحیح از مواد مناسب بسیار موثر و مفید است.

انواع مختلف لمینت دندان

کامپوزیت و پرسلن دو نوع اصلی لمینت دندان هستند.

  • کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیری به دو صورت مستقیم و غیر مستقیم ساخته می شود. کامپوزیت ونیری مستقیم توسط دندانپزشک در مطب ساخته می شود و مستقیماً روی دندان ها اعمال می شوند. یک جلسه ملاقات با پزشک به شما کمک خواهد کرد تا لبخندی سالم و بی نقص داشته باشید.

در کامپوزیت ونیری غیر مستقیم، روکش ها پس از قالب گیری در آزمایشگاه ساخته می شوند. کامپوزیت های ونیری غیر مستقیم بسیار بادوام بوده و بیش از 10 تا 15 سال عمر می کنند.

  • لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی یا همان پرسلن مانند کامپوزیت به بهبود و اصلاح لبخند کمک می کند. لمینت سرامیکی نیز در آزمایشگاه ساخته می شوند. روکش پرسلن کمی شبیه به ناخن های مصنوعی هستند. جنس سرامیکی لمینت دندان انواع مختلفی دارد که در زیر به 3 مورد از آنها اشاره شده است.

  • IPS Empress، این نوع لمینت بر اساس مدل اندازه گیری شده قالب گیری می شود و سپس در کوره به شکل مورد نظر فرم داده می شود. این نوع لمینت سرامیکی به دلیل استحکام و زیبایی بسیار رایج است.
  • کاد کام (CAD- CAM)، در این نوع لمینت یک قالب سرامیکی از دندان ها در آزمایشگاه تهیه شده و بعد از چند ساعت برای آن روکش تولید می شود.
  • لمینت دندان با بیس آلومینا و زیرکونیا، برای ساخت این نوع لمینت دندان، اکسید زیرکونیم روی قالب گچی ریخته و در دهان بیمار گذاشته می شود. پس از ساخت شکل دندانها، آن را در کوره قرار می دهند. این نوع لمینت دندان به دلیل مشکل در نصب و اجرا تقاضای زیادی ندارد.

لمینت دندانلمینت دندان

مقایسه انواع لمینت های دندان

کامپوزیت ونیر و پرسلن رایج ترین مواد در فرآیند ساخت روکش هستند. استفاده از هرکدام توسط دندانپزشک زیبایی با تجربه، می تواند لبخند شما را به زیبایی تغییر دهد. لمینت های دندان از جنبه های مختلفی مشابه هستند، اما تفاوت های قابل توجهی نیز دارند هر دو نوع روکش دارای مزایای مشخصی هستند. که ضمن حفظ و نگهداری دندان ها، لبخند زیبا و جذابی را برای شما به ارمغان خواهند آورد. بهتر است قبل از استفاده از هرکدام اطلاعات لازم را در مورد، آماده سازی، مزایا، معایب، هزینه ها و مدت ماندگار آنها به دست آورید. داشتن این اطلاعات به شما کمک می کنند انتخاب بهتری داشته باشید. در زیر به مقایسه بیشتر انواع لمینت ها پرداخته شده است.

مزایای استفاده از کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر مزایای متعددی نسبت به  لمینت سرامیکی یا همان پرسلن دارد، که مهمترین آنها مقرون به صرفه بودن آن است. به طور متوسط، قیمت روکش پرسلن دو برابر گران تر از کامپوزیت است، اگر نگران هزینه های درمان هستید، استفاده از این نوع روکش برای لمینت دندان به شما توصیه می شود. از نظر آماده سازی، کامپوزیت های ونیری نسبت به لمینت های سرامیکی زمان کمتری نیاز دارند.

یکی دیگر از مزایای استفاده از روکش های کامپوزیت نسبت به لمینت پرسلن این است که ساخت و کاشت کامپوزیت ها معمولا در همان کلینیک دندانپزشکی صورت می گیرد و نیازی نیست شما برا ی ساخت شان زمان زیادی منتظر بمانید. روکشهای کامپوزیت مستقیم همان روز بر روی دندان های شما اجرا می شوند و بر خلاف کامپوزیت ونیر غیر مستقیم  نیاز به آزمایشگاه برای ساخت ندارند. این نوع روکش دندان از طریق رزین سایه دار به طور مستقیم بر روی دندان ها اعمال می شود. رزین با استفاده از یک نور شدید، سخت می شود، پس از آن می توان لایه های اضافی رزین را در صورت لزوم جدا کرد تا دندان ها زیبایی بیشتری پیدا کنند. پس از اتمام کار، رزین باید جلا داده شود تا ظاهری طبیعی تر مانند دندان ایجاد شود. بنابراین روش کامپوزیتی بسیار کمتر به دندان ها آسیب زده و بسیار سریعتر از لمینت چینی یا پرسلن اجرا می شود.

بزرگترین مزیتی که روکش کامپوزیت نسبت به لمینت چینی دارد، برگشت پذیری آن است. پرسلن برای تغییر روکش به بازسازی دندانهای طبیعی نیاز دارد. یعنی در صورت لزوم دندان های خراب یا شکسته باید ترمیم شوند. سپس عمل کامپوزیت انجام شود.

مزایای لمینت های سرامیکی

اگرچه روکش های کامپوزیت دار نسبت به لمینت سرامیکی مقرون به صرفه تر هستند و سریعتر اجرا می شوند، اما در یک مورد نمی توانند با پرسلن رقابت کنند. لمینت سرامیکی یا پرسلن از ماده ای به مراتب قوی تر از رزین کامپوزیت ساخته می شود و دوام بیشتری دارد. پس اگر دوام و عمر کار برایتان مهم است از لمینت سرامیکی یا پرسلن استفاده کنید.

لمینت سرامیکی طبیعی تر است و زیبایی بیشتری را به دندان ارائه می دهد. لمینت سرامیکی یا  پرسلن از کیفیت شفافی برخوردار است که کاملاً شبیه مینای دندان است. همچنین به دلیل استحکام ماده به کار رفته در آن در برابر لکه گیری و تراشیدن بسیار مقاوم است. از طرف دیگر کامپوزیت ها نسبت به رنگ آمیزی حساس ترند، به این معنی که سریعتر رنگ مواد غذایی را به خود جذب می کنند. کامپوزیت همچنین هر چند وقت یکبار به ترمیم نیاز دارند.

بیشتر دندانپزشکان از  فناوری CAD- CAM برای سرعت بخشیدن به فرایند اجرای لمینت دندان استفاده می کنند. اگر به دنبال لمینت سرامیکی یا  پرسلن هستید، ارزیابی نوع فناوری هایی که دندانپزشک شما در دسترس دارد، بسیار مهم است. این فناوریها در نهایت زمان کلی درمان را کاهش می دهند. لمینت های سرامیکی راه حل مناسبی برای درمان برای همه مشکلات دندان از جمله مینای فرسوده، سایش، نقایص ژنتیکی، دندانهای ناهموار و غیره هستند. در حالیکه کامپوزیت ها فقط برای مشکلات سطحی دندان مانند از بین بردن تیرگی ها و لکه ها مناسب هستند .

لمینت دندانلمینت دندان

کامپوزیت یا لمینت سرامیکی

با توجه به مزایا ی ذکر شده بهترین راه انتخاب کامپوزیت یا لمینت سرامیکی این است که  با دندانپزشک خود صحبت کرده و اهداف زیبایی دندان تان را شرح دهید. اگر دوام و زیبایی بیشتر برای شما مهم است پس بهتر است از لمینت سرامیکی برای روکش کردن دندان های خود استفاده کنید و اگر به دنبال ترمیم جزئی یا هزینه های کمتر هستید و ماندگاری روکش برایتان در اولویت نیست، استفاده از کامپوزیت برای روکش کردن دندانها به شما توصیه می شود.

نگهداری و مراقبت از لمینت دندان

نگهداری از لمینت دندان کاملاً ساده است و باید آنها را مانند دندانهای اصلی خود با مسواک زدن و نخ دندان مرتب تمیز کنید. معمولاً دندانپزشک به شما توصیه می کند که از خمیر دندانهای بدون فلوراید استفاده کنید. برای بررسی عملکرد لمینت و واکنش دهان به لمینیت ها، باید یک هفته پس از نصب به دندانپزشک خود مراجعه کنید. حتی اگر با لمینیت ها مشکلی نداشته باشید، باز هم برای بررسی سلامت دهان و دندان باید پس از یک هفته به دندانپزشک خود مراجعه کنید. اگر عادت دارید دندان های خود را هنگام خواب روی همدیگر فشار دهید، دندانپزشک به شما توصیه می کند، تا از دندان محافظ دندان برای محافظت لمینت ها استفاده کنید. همچنین باید به طور مداوم باید  به پزشک مراجعه کنید، زیرا ورقه های سرامیکی باید توسط خمیر مخصوص جلا داده شوند. دندانپزشک باید به طور مرتب و در بازه زمانی کم  دندانهای شما را معاینه کند، تا هر نشانه کوچکی از خرابی را سریع ترمیم نماید.

هزینه لمینت دندان در ایران

قیمت لمینت دندان بر اساس کیفیت ماده مورد استفاده و روش اجرا آن از 1میلیون تا دو میلیون برای هر دندان متغیر است . البته این تعرفه ها سال به سال نیز تغییر پیدا می کنند.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

آپارات واتس اپ فیسبوک توییتر لینکدین اینستاگرام
آپارات فیسبوک توییتر لینکدین اینستاگرام

تماس بگیرید!

13 73 12 86 021

یا از طریق فرم نوبت دهی آنلاین درخواست خود را ثبت نمایید!

مطالب دندانپزشکی

کلیه حقوق این سایت متعلق به دندانپزشکی آریاس می‌باشد.