کامپوزیت ونیر۱

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

برای داشتن لبخندی زیبا یکی از روش ها، انجام کامپوزیت ونیر است. این روش یکی از روش های بی ضرر با کمترین عارضه است. عمر آن چیزی بالغ بر ۴ تا ۸ سال قید شده است که بسته به شرایط نگه داری فرد امکان افزایش طول عمر آن نیز وجود دارد. تکنیک ونیر دستاورد پیشرفت علم پزشکی و ابداع روش های نوین دندانپزشکی است. روز به روز به دانش و تجربه پزشکان و پژوهشگران افزوده می شود تا اینکه در این حوزه کارآمدترین و مناسب ترین ماده ها شناسایی و معرفی گردند.

کامپوزیت ونیر روشی اصلاحی و زیبایی محسوب می‌شود که در آن لایه‌ای از جنس کامپوزیت بر روی مینای دندان قرار می‌گیرد و به صورت مستقیم این لایه توسط اشعه روی دندان‌ها چسبانده می‌شود. کامپوزیت یک ماده ترمیم همرنگ دندان بوده یا همان مواد سفید رنگی هستند که با آن داخل دندان‌ها را پر می‌کنند. در واقع کامپوزیت تشکیل شده از مواد زمینه‌ای ترکیبی با ذراتی به نام فیلر که وجود همین ذرات استحکام بالایی به آن بخشیده است.
کامپوزیت ونیر برای مواقعی استفاده می‌شود که دندان‌های بیمار پوسیدگی نداشته باشند، زیرا انجام کامپوزیت ونیر بدون نیاز به تراش دادن و لابراتوار و در عرض یک یا دو جلسه به شما نتیجه دلخواه را می‌دهد.

دو عامل اصلی در طول عمر کامپوزیت ونیر موثر است . اولین عامل انتخاب دندانپزشک مجرب و حرفه ای است که از بهترین نوع کامپوزیت استفاده می کند زیرا که اگر کامپوزیت به درستی روی دندان قرار نگیرد نه تنها به سرعت زیبایی خود را از دست داده و از بین میرود بلکه به مینای دندان آسیب وارد کرده و حتی موجب می شود دندان به طور کلی نابود گردد.عامل دوم مراقبت های فردی از کامپوزیت است زیرا که همان طور که ذکر شد کامپوزیت به مرور زمان دچار تغییر رنگ می گردد و نیاز به رسیدگی دارد به طور مثال فرد باید از مصرف بیش از حد مواد خوراکی دارای رنگدانه مثل چای و قهوه پرهیز نماید.

انواع کامپوزیت دندان

ونیر کامپوزیت دندان به سه دسته کلی تقسیم می شود که شامل موارد زیر است:

  • مایکروفیل یا درشت دانه : این نوع کامپوزیت ونیر نوع قدیمی تر آن است که به سبب دارا بودن دانه هایی درشت تر استحکام بالایی داشتند اما پولیش سطح آن با دشواری انجام می پذیرفت.
  • میکروفیل یا ریز دانه : نسل جدیدی از مواد کامپوزیت دندان هستند که مشکلات پولیش ندارد ولی برای رفع این مشکل مقداری از استحکام آنها کاسته شده است. این نوع کامپوزیت توسط ذرات رزین پرشده با مواد پلیمری تولید شده است. این ماده استحکام کافی برای دندان های عقبی را ندارد.
  • هیبرید، نانو هیبرید و میکرو هیبرید: ماده ای بین مایکرو فیل و میکروفیل است که مقاومت آن در برابر ساییدگی افزایش یافته و استحکام بالایی دارند ولی یکی از مشکلات آنها کاهش زیبایی آن به مرور زمان است همچنین این کامپوزیت ونیر به دلیل یکدست نبودن سطح ترمیم، حفظ اثر پولیش بر روی آن موقتی خواهد بود.

کلیه حقوق این سایت متعلق به دندانپزشکی آریاس می‌باشد. تهیه و بهینه سازی شده توسط : m.farman@gmail.com