_____    کامپوزیت ونیر    _____

کامپوزیت ونیر چیست؟ همه آنچه که باید در مورد کامپوزیت دندان بدانید.

افزایش تقاضای بیمارانی که به دنبال زیبایی ظاهر خود هستند، منجر به ایجاد چندین تکنیک برای ترمیم دندانهای قدامی شده است. درمان های محافظه کارانه به عنوان بهترین گزینه های درمانی برای حل مشکلات زیبایی شناسی، شامل تغییرات مورفولوژیکی هستند و معمولاً نتیجه ای را که بیمار انتظار دارد ارائه می دهند. اگر می خواهید، لبخند خود را بهبود ببخشید، روکش های دندان، انتخاب خوبی برای زیباتر کردن لبخند شما هستند. طراحی لبخند با کامپوزیت، روشی هنرمندانه و طبیعی برای جلوه بخشیدن به لبخند شماست. همچنین کامپوزیت دندان به سلامت و بهداشت دهان و دندان کمک می کند.

کامپوزیت دندانکامپوزیت دندان

چه کسانی می توانند از کامپوزیت دندان استفاده کنند؟

کامپوزیت دندان، می تواند نواقص دندان را بپوشانند و لبخندی زیبا و درخشان به شما هدیه دهد. نقایصی مانند دندان های کج، بد شکل، شکسته یا بسیار تیره، ممکن است باعث از بین رفتن مینای دندان های شما شوند. در این صورت نمی توان از کامپوزیت ونیر استفاده کرد. کامپوزیت ونیر،  بخشی از دندانهای شما را می پوشاند، که دارای تاج های ضخیم تری هستند. اگر دندانهای نسبتاً خوبی دارید و فقط می خواهید ظاهر آنها از جمله شکل یا رنگ شان را تغییر دهید، ونیرها انتخاب خوبی هستند.

چگونه پیوند کامپوزیت می تواند موجب سفید کردن دندان شود؟

پیوند کامپوزیت دندان، می تواند راه حلی برای رنگ آمیزی دندان ها و پر کردن آنها باشد. این می تواند در کنار سایر درمان های سفید کننده دندان، استفاده شود تا به شما در رسیدن به لبخند درخشان تر و سفیدتر کمک کند.معمولاً دندانپزشک قبل از کامپوزیت دندان، روش جرم گیری و سفید کردن دندان را توصیه می کند. پس از جرم گیری دندان رزین کامپوزیت برای مطابقت با رنگ دندان انتخاب می شود، بنابراین توصیه می شود قبل از شروع درمان برای پیوند، سایه دلخواه خود را انتخاب کنید، زیرا پس از قرار دادن کامپوزیت، امکان سفید شدن بیشتر آن وجود ندارد.

دندانپزشک با انتخاب رنگ رزین متناسب با دندان شروع می کند، تا اتصال رزین طبیعی به نظر برسد. دندان شما با کمی سفت شدن سطح برای درمان آماده می شوند. سپس دندان ها با مایع پوشانده می شوند، این کار به رزین کمک می کند تا یکدست شود. سپس رزین اعمال می شود و به شکل مورد نیاز قالب ریزی می شود. قبل ازاینکه رزین دوباره شکل بگیرید، توسط دندانپزشک جلا داده شده و با نور UV سخت می شود، تا زمانی که با بقیه دندان مطابقت داشته باشد.

آیا کامپوزیت دندان برای شما مناسب است؟

برای کامپوزیت دندان، شما باید حداقل 18 سال داشته باشید. هرچند این به شرایط فرد نیز بستگی دارد.

 • دندان و لثه شما باید سالم باشند، بنابراین دندانپزشک باید این موضوع را بررسی کند.
 • اگر باردار یا شیرده هستید، بهتر است، روکش دندان های خود را به تاخیر بیندازید، زیرا هنوز مشخص نیست، که آیا محصولات سفید کننده می توانند روی کودک تأثیر بگذارند یا خیر.
 • محصولات سفید کننده نمی توانند رنگ هر نوع تاج، روکش یا پروتز را روشن کنند، اگر دندانپزشک شما تصمیم بگیرد که دندان های شما برای کامپوزیت کردن مناسب نیستند، می توانید ترمیم روکش یا تاج را برای دندان های خاص یا آسیب دیده در نظر بگیرید.

روکش دندانروکش دندان


انواع روکش دندان

کامپوزیت ونیر و سرامیکی دو نوع اصلی روکش دندان هستند. روکش سرامیکی به صورت سفارشی از پرسالین ساخته شده، تا بتواند دندان های شما را متناسب کند. کامپوزیت ونیر، اغلب از رزین به رنگ دندان ساخته می شود، همان ماده ای که برای اتصال دندان استفاده می شود. ونیر، پوسته  نازکی است، که در قسمت جلوی دندان جای می گیرد، تا ظاهر آنها بهبود یابد. کامپوزیت ونیر، تنها یکی از چندین روش برای تغییر ظاهر دندان ها است.

مقایسه انواع کامپوزیت دندان

یک دندانپزشک ممکن است، 3 نوع کامپوزیت دندان را به شما معرفی کند.

کامپوزیت ونیر مستقیم

کامپوزیت ونیر مستقیم، روکشهای ساخته شده از مواد رزین هستند که به طور مستقیم روی دندانها اعمال می شوند. در این روش نیازی به قالب گیری نیست و به سادگی ظاهر بیمار در یک جلسه توسط دندانپزشک بهبود می یابد. در کامپوزیت ونیر مستقیم امکان ایجاد تغییرات در آینده وجود دارد. در کامپوزیت ونیر مستقیم از یک ماده چسبنده و یک ماده رزین کامپوزیت استفاده می شود. در کامپوزیت ونیر مستقیم، ترمیم دندان ها با کمترین آسیب و بیشترین ماندگاری انجام می شود. این نوع کامپوزیت دندان، ارزان و مقرون به صرفه تر است، زیرا از یک نوع ماده برای تهیه آن استفاده می شود. کامپوزیت ونیر مستقیم، معمولاً در دو مرحله نصب می شود،

 • مرحله ی 1، مرحله آماده سازی است. به این صورت که دندانپزشک دندان شما را با یک دریل کوچک تغییر شکل می دهد تا آنها آماده دریافت روکش شوند. این کار به صورت تراشیدن یک قطعه کوچک از دندان با بی حسی موضعی است. سپس اندازه و شکل صحیح برای روکش در نظر گرفته می شود. این روکش ها در آزمایشگاه دندانپزشکی ساخته می شوند.
 • مرحله 2، دندانپزشک روکش های جدید را روی دندانهای شما قرار می دهد و اتصالات را بررسی می کند.

بررسی مزایا و معایب کامپوزیت ونیر مستقیم

 • مزایا کامپوزیت ونیر مستقیم، فواید کمی برای استفاده از این نوع کامپوزیت وجود دارد. در صورت داشتن ترک یا تراشه کوچک در دندان، آنها گزینه خوبی هستند، زیرا به راحتی این عیوب کوچک را رفع کرده و همچنین از بقیه دندان محافظت می کنند. به علاوه آنها گزینه خوبی برای افرادی هستند که نگران بودجه و هزینه های دندانپزشکی می باشند.
 • معایب کامپوزیت ونیر مستقیم، آنها ممکن است ارزان تر باشند، اما به اندازه سایر انواع روکش ها با دوام نیستند و به طور معمول بیش از 2 سال دوام نمی آورند. به علاوه این نوع کامپوزیت دندان، نسبت به سایر روکش ها مستعد تغییر رنگ است و به راحتی شکسته شده یا از بین می رود.

کامپوزیت ونیر غیر مستقیمکامپوزیت ونیر غیر مستقیم

کامپوزیت ونیر غیر مستقیم

کامپوزیت ونیر غیر مستقیم، این نوع کامپوزیت دندان با استفاده از مواد پرسالین ساخته می شود. سپس به دندان ها چسبانده شده و موجب تغییرات اساسی در چهره و لبخند شما می شود. ساخت و تهیه کامپوزیت ونیر غیر مستقیم نسبت به کامپوزیت ونیر مستقیم بسیار پیچیده تر است. زیرا دندانپزشک مجبور است، مقداری از سطح دندان ها را بتراشد. تا بتواند کامپوزیت دندان ساخته شده را بر روی دندانها بچسباند.

 بررسی مزایا و معایب کامپوزیت ونیر غیر مستقیم

 • مزایا کامپوزیت ونیر غیر مستقیم، این نوع روکش دوام و ماندگاری بیشتری نسبت به کامپوزیت ونیر مستقیم دارد و می توان 10 تا 20 سال از آن استفاده کرد.
 • معایب کامپوزیت ونیر غیرمستقیم، قیمت این کامپوزیت دندان بسیار گران بوده و مقرون به صرف نیست. به علت تراش بیشتر سطح دندان احتمال آسیب دیدگی و صدمه دندانها زیاد است. اگر نگران آسیب به ساختار دندان خود هستید، کامپوزیت ونیر مستقیم، بهترین راه حل برای داشتن لبخندی زیبا است. اما نباید فراموش کرد که این نوع روکش ها دوام و ماندگاری کامپوزیت غیر مستقیم را نداشته و هر چند وقت یکبار نیاز به ترمیم دارند. مسواک، نخ دندان، رژیم غذایی سالم و مراجعه به دندانپزشک به ماندگاری و طول عمر کامپوزیت دندان کمک می کند.

روکش لمینت سرامیکیروکش لمینت سرامیکی

روکش لمینت سرامیکی

روکش لمینت سرامیکی به پزشکان برای بسیاری از شرایط که به بهبود زیبایی دندان نیاز دارند، راه حلهای مختلف ارائه می دهد. این نوع روکش های چند لایه ترمیم کننده های بسیار کاربردی هستند. از روکش لمینت سرامیکی برای اصلاح طول و عرض تاج، ناهنجاری های جزئی دندان های قدامی و تغییر رنگ دندان ها استفاده می شود. پیشرفت در ساخت مواد سرامیکی، چسب و تکنیک های آماده سازی گزینه های بسیاری را برای پزشکان ارائه می دهد. البته موفقیت در اجرای کامپوزیت های ونیر یا روکش های لمینت سرامیکی، تا حد زیادی به دانش صحیح و آموزش خوب اپراتور و تکنسین دندانپزشکی وابسته است.

روکش های لمینت سرامیکی بسیار نازک هستند و روکش ها، به طور جداگانه برای هر دندان ساخته می شوند. آنها از نظر شکل شبیه به ناخن های مصنوعی هستند. سفیدی طبیعی و انتقال نور سرامیک باعث می شود، که لمینت ها کاملاً شبیه دندان های واقعی باشند.

علاوه بر ویژگی های زیبایی شناسی، این نوع از کامپوزیت دندان بسیار بادوام، ماندگار و قدرتمند است. آنها گزینه ای ایده آل برای از بین بردن مشکلات جزئی در دندان های طبیعی هستند. روکش های چینی بسیار قوی و بادوام هستند، به ندرت تراشه می شوند و از نظر رنگ نیز پایدار هستند. اگر به خوبی از آنها مراقبت کنید، بین 15 تا 20 سال کار می کنند.

بررسی مزایا و معایب روکش  لمینت سرامیکی

 • مزایای روکش لمینت سرامیکی، این نوع کامپوزیت دندان با کیفیت شفاف و منعکس کننده نور شبیه به مینای دندان است. در نتیجه، می تواند دندان های طبیعی را به روشی تقلید کند که دستیابی به آن با هیچ ماده دیگر دندان امکان پذیر نیست. روکش لمینت سرامیکی، از نظر رنگ پایدار است، زیرا در قسمت بیرونی لعاب داده شده است. این لعاب باعث می شود تا روکش در برابر لکه گیری بسیار مقاوم باشد. این روکش ها به ندرت تراشه می شوند. روکش های لمینت سرامیکی در آزمایشگاه دندانپزشکی ساخته شده و بنابراین حداقل به دو مراجعه نیاز است. روکش لمینت سرامیکی راه حل مناسبی برای درمان مینای فرسوده، سایش، پارگی، نقایص ژنتیکی، دندان های ناهموار و غیره ارائه می دهد.
 • معایب روکش لمینت سرامیکی، این نوع کامپوزیت دندان بسیار گران است و قرار دادن آن بر روی دندان ها به تخصص و منابع بیشتری نیاز دارد. روکش چینی قابل تعمیر نیست و در صورت شکستن، روکش های سرامیکی جدید باید جایگزین شوند.

مقایسه کامپوزیت ونیر با روکش لمینت سرامیکیمقایسه کامپوزیت ونیر با روکش لمینت سرامیکی

مقایسه کامپوزیت ونیر با روکش لمینت سرامیکی

کامپوزیت ونیر دارای مزایای بیشتری نسبت به روکش لمینت سرامیکی است. یکی از مهمترین ویژگی های کامپوزیت ونیر قیمت ارزان آن نسبت روکش لمینت سرامیکی است. به طور متوسط ​، روکش لمینت سرامیکی دو برابر گران تر از کامپوزیت ونیر است. برای بسیاری از  افراد قیمت بسیار مهم است، زیرا بیشتر درمان های دندانپزشکی زیبایی تحت پوشش بیمه نیستند. هزینه روکش ها به عوامل مختلفی بستگی دارد. هزینه کامپوزیت دندان به طور متوسط ​​بین 3 تا  15 میلیون برای هر دندان است.

یکی دیگر از مزایای استفاده از کامپوزیت ونیر نسبت به روکش لمینت سرامیکی این است که کامپوزیت ها معمولاً یک روزه ساخته می شوند. کامپوزیت ونیر مستقیم که به آن پیوند کامپوزیت نیز گفته می شود، در واقع بر روی دندانها و نه در آزمایشگاه ساخته می شوند. رزین سایه دار دندان به طور مستقیم روی دندان ها اعمال می شود. رزین با استفاده از یک نور با شدت بالا سخت می شود، پس از آن لایه های اضافی رزین روی دندان ها کار می شوند. پس از اتمام، رزین باید جلا داده شود تا ظاهری طبیعی تر و مانند دندان ایجاد شود. بنابراین روش کامپوزیتی بسیار کمتر تهاجمی و به طرز محسوسی سریعتر از روکش لمینت سرامیکی است.

احتمالاً بزرگترین مزیتی که کامپوزیت ونیر نسبت به روکش لمینت سرامیکی دارد، برگشت پذیری آن است. روکش لمینت سرامیکی برای تغییر روکش به بازسازی دندانهای طبیعی نیاز دارد.

اگرچه روکش های کامپوزیت مزیت های بسیاری دارند ، اما در یک مورد نمی توانند با  روکش لمینت سرامیکی رقابت کنند و آن دوام بالای این محصول است. روکش لمینت سرامیکی از ماده ای به مراتب قوی تر از رزین کامپوزیت ساخته شده است. حتی با وجود پیشرفت مواد رزین های با کیفیت بالا در کامپوزیت های ونیری مناسب پنج تا هفت ساله سال دوام می آورند.

روکش لمینت سرامیکی یا کامپوزیت ونیر

بیشتر دندانپزشکان عقیده دارند که روکش لمینت سرامیکی، طبیعی تر است  و زیبایی بیشتری را به دندان ارائه می دهد، زیرا از شفافیت بالایی شبیه مینای دندان برخوردار است. همچنین به دلیل استحکام ماده سازنده، در برابر لکه گیری و تراشیدن بسیار مقاوم است. از طرف دیگر، کامپوزیت ونیر مقاومت کمتری داشته و نسبت به رنگ آمیزی حساس است. به این معنی که ممکن است شما نیاز به تنظیم رژیم غذایی خود داشته باشید، تا از مصرف غذاهای که موجب ایجاد لکه روی دندان ها می شوند، خودداری کنید.

کامپوزیت ونیر، گزینه مناسبی برای نگرانی های شدید نیست. به عنوان مثال، مشکلات تغییر رنگ یا فاصله قابل ملاحظه، ممکن است با کامپوزیت ونیر به اندازه کافی قابل درمان نباشند و روکش لمینت سرامیکی را تنها گزینه شما قرار دهد. دندانپزشک به عنوان مشاور برای تعیین گزینه های بهتر بهداشت و زیبایی دهان و دندان به شما توصیه های لازم را ارائه می دهد.

مراقبت از کامپوزیت دندان

صرف نظر از نوع کامپوزیت دندان انتخاب شده، اقدامات لازم جهت بهبود دوام و طول عمر آنها ضروری است.

از روکش های دندان برای گاز گرفتن یا خوردن اجسام سخت مانند آجیل و یخ خودداری کنید.

بهداشت دهان و دندان را به طور مداوم انجام دهید و حداقل سالانه معادل دو بار به دندانپزشک مراجعه کنید.

بعد از انجام عمل از نوشیدن چای، قهوه و کشیدن سیگار خودداری کنید. از مصرف غذاهایی که ممکن است، دندان را دچار لکه کنند، پرهیز نمایید.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

آپارات واتس اپ فیسبوک توییتر لینکدین اینستاگرام
آپارات فیسبوک توییتر لینکدین اینستاگرام

تماس بگیرید!

13 73 12 86 021

یا از طریق فرم نوبت دهی آنلاین درخواست خود را ثبت نمایید!

مطالب دندانپزشکی

کلیه حقوق این سایت متعلق به دندانپزشکی آریاس می‌باشد.