کامپوزیت دندان طبیعی تر است یا لمینت دندان

کامپوزیت دندان طبیعی تر است یا لمینت دندان

با پیشرفت علم پزشکی و دندان پزشکی روش های مختلفی برای زیبا سازی دندان و ایجاد لبخند های جذاب به وجود آمده است. روکش های مختلف یکی از بهترین روش ها برای برطرف کردن نقص ها و آسیب های دندان هستند. لمینت دندان و کامپوزیت دندان برای موارد مختلفی از جمله شکستگی، انحراف، تغییر رنگ دندان و سایر نقص های دندان را می پوشانند.

قبل از انتخاب بین روکش های مختلف ابتدا به دندان پزشک خود مراجعه کرده تا وضعیت لثه ها و دندان های شما را بررسی کند. اگر بیماری یا عفونتی در لثه و دندان های شما وجود دارد به طور کامل برطرف کنید سپس اقدام به استفاده از روکش دندان کنید.

کامپوزیت دندانکامپوزیت دندان

روکش های مختلف هر کدام دارای مزایا و معایبی هستند که هر کدام برای مواردی قابل استفاده هستند. در این مقاله قصد داریم به معرفی دو روکش مختلف کامپوزیتی و لمینتی بپردازیم و این دو نوع را با یکدیگر مقایسه کنیم.

کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان یک نوع روکش دندان از جنس رزین کامپوزیت است. این روکش بسیار مقاوم و زیبا برای ایجاد لبخند بدون نقص استفاده می شود. ابتدا مقداری از مینای دندان توسط دندان پزشک تراشیده می شود و سپس روکش کامپوزیت بر روی دندان قرار می گیرد. مواد کامپوزیتی بر روی دندان قرار گرفته و شکل دهی می شود سپس با نور مخصوصی مواد سفت می شوند. کامپوزیت ها نسبت به روکش های دیگر ارزان تر هستند و گزینه مناسبی برای ایجاد لبخند زیبا هستند همچنین در صورت آسیب دیدن کامپوزیت دندان به راحتی ترمیم می شوند. کامپوزیت ها در طول زمان دچار تغییر رنگ می شوند. اگر نکات بهداشتی دهان و دندان را رعایت نکنید روکش ها دچار آسیب می شوند و تغییر رنگ می دهند.

لمینت دندان

لمینت دندان روکش های نازک سرامیکی هستند که برای پوشاندن آسیب های مختلف دندان استفاده می شوند. لمینت ها برای موارد مختلف از جمله ترمیم دندان های شکسته، برطرف کردن تغییر رنگ دندان، فاصله زیاد بین دندان ها، نامرتب بودن و ... استفاده می شوند.

لمینت دندانلمینت دندان

لمینت ها بسیار نازک هستند و همین امر باعث می شود وقتی آسیب می بینند قابل ترمیم نباشد و حتما باید تعویض شوند. طول عمر لمینت ها از کامپوزیت ها بیشتر است و در صورت مراقبت درست تا 20 سال عمر می کنند. هنگام استفاده از روکش های لمینتی و یا کامپوزیتی باید از روکش های خود به درستی مراقبت کنید.

لمینت ها پوسته های نازکی هستند که به سطح دندان شما متصل می شوند تا ظاهر بهتری داشته باشند. آنها می توانند جایگزینی برای تاج باشند. ونیرها را می توان از پرسلن یا مواد کامپوزیت رزین ساخت. مزایای استفاده از روکش ها عبارتند از:

  • ظاهر طبیعی
  • بافت لثه روکش های چینی را به خوبی تحمل می کند
  • روکش پرسلن در برابر لکه ها مقاومت می کند و سفیدتر از رنگ طبیعی دندان های شما است

کامپوزیت دندان طبیعی تر است یا لمینت

روکش های کامپوزیتی و لمینتی هر کدام دارای مزایا و معایبی هستند. روکش های لمینت از نوع کامپوزیتی هزینه بیشتری دارند. روکش های لمینتی بسیار نازک تر از نوع کامپوزیت هستند به همین دلیل برای قرار دادن بر روی دندان ها مقدار کمتری از مینای دندان تراشیده می شود. نازک بودن لمینت ها باعث می شود ظاهری طبیعی داشته باشند.

پوسته های نازک لمینت شکل داده شده اند تا دقیقاً نقص های زیبایی در لبخند شما را بپوشانند. در میان این دو روش اگر به دنبال روشی با هزینه کمتر هستید روکش کامپوزیت دندان را انتخاب کنید. اما اگر به دنبال روشی با دوام و طبیعی هستید روکش لمینتی را انتخاب کنید. لمینت دندان گزینه ای بسیار مناسب برای طبیعی جلوه دادن دندان های شماست.

روکش های لمینتی و کامپوزیتی صرف نظر از مزایا و معایب، از روش های بسیار عالی و کاربردی برای ایجاد لبخند زیبا هستند. با استفاده از این روکش ها مقاومت دندان ها بالاتر رفته و طول عمر دندان های طبیعی شما بیشتر می شود. همچنین به دلیل جنس محکم و مستحکم آن ها به راحتی لکه دار نمی شوند. این روکش ها دارای عمر طولانی هستند و اگر نکات بهداشتی دهان و دندان به خوبی رعایت شود از 10 تا 15 سال عمر می کنند.

کامپوزیت طبیعی تر است یا لمینتکامپوزیت طبیعی تر است یا لمینت

برای انجام روکش دندان حتما به دندان پزشک متخصص و با تجربه مراجعه کنید. تخصص دندان پزشک تاثیر بسیار زیادی در طبیعی بودن روکش ها دارد. مواد استفاده شده برای ایجاد روکش و رنگ روکش ها نیز در طبیعی بودن آن ها تاثیر دارد. هر چه رنگ روکش لمینت یا کامپوزیت دندان به رنگ دندان های طبیعی نزدیک تر باشد روکش ها طبیعی تر به نظر می رسند.

کامپوزیت دندان نسبت به لمینت ها ضخیم تر هستند به همین دلیل هنگام استفاده باید مقداری از مینای دندان تراشیده شود. اگر مینا به اندازه کافی تراشیده نشود و یا به درستی این کار انجام نشود برجستگی دندان ها از حد معمول بیشتر می شود و همین امر باعث غیر طبیعی شدن دندان ها می شود.

هر کدام از روکش ها را که انتخاب کردید برای نگهداری و مراقبت از آن ها حتما نکات بهداشتی را رعایت کنید، به طور مرتب از مسواک و نخ دندان استفاده کنید، از دهانشویه های مناسب استفاده کنید و تا حد امکان از خوردن مواد غذایی سفت و سخت و موادی که باعث تغییر رنگ دندان می شوند استفاده نکنید.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

آپارات واتس اپ فیسبوک توییتر لینکدین اینستاگرام
آپارات فیسبوک توییتر لینکدین اینستاگرام

تماس بگیرید!

13 73 12 86 021

یا از طریق فرم نوبت دهی آنلاین درخواست خود را ثبت نمایید!

مطالب دندانپزشکی


کلیه حقوق این سایت متعلق به دندانپزشکی آریاس می‌باشد.