کامپوزیت دندان بهتر است یا لمینت

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

کامپوزیت دندان بهتر است یا لمینت

چه به دنبال ایجاد لبخند باشید و چه برای اصلاح تصحیح زیبایی، روکش های مختلف گزینه های عالی هستند. در اصل دو نوع روکش دندان وجود دارد: لمینت و کامپوزیت. تعیین اینکه کدام نوع روکش مناسب شماست، به چندین عامل مختلف بستگی دارد. در این مقاله قصد داریم با این دو نوع روکش آشنا شویم و بررسی کنیم که کدام نوع مناسب تر است.

کامپوزیت دندان بهتر است یا لمینتکامپوزیت دندان بهتر است یا لمینت

کامپوزیت دندان به دو روش مستقیم و غیر مستقیم انجام می شود.

روکش های کامپوزیت مستقیم، روکش های ساخته شده از مواد رزین کامپوزیت هستند که به طور مستقیم روی دندان های شما اعمال می شوند.

روکش کامپوزیت غیر مستقیم از نظر فرایند قرار گرفتن با نوع مستقیم فرق دارد. دندان های شما مطابق روکش های کامپوزیت مستقیم آماده می شوند، اما روکش ها به طور غیر مستقیم در خارج از دهان در مطب دندانپزشک یا آزمایشگاه دندانپزشکی ساخته می شوند.

روکش های لمینتی

ابتدا دندان پزشک ممکن است لایه ای از دندان شما را برداشته و سپس قالب دندان های شما را آماده و به آزمایشگاه ارسال کند فرآیندی که ممکن است یک هفته یا بیشتر طول بکشد. درست مانند روکش های کامپوزیت غیرمستقیم، مجموعه ای از روکش های موقت را منتظر خواهید گرفت.

تفاوت بین لمینت و روکش های کامپوزیت دندان چیست؟

لمینت ها پوسته های نازکی از پرسلن هستند که به سطح بیرونی دندان چسبیده اند. روکش های کامپوزیت دندان رزین مهندسی شده بر روی سطح بیرونی می باشند. هر دو برای مطابقت با دندان های شما (یا سفیدتر شدن) و بهبود لبخند کلی شما ساخته شده اند.

  • زمان

اولین اختلاف این دو نوع روکش مدت زمان مورد نیاز برای نصب آن ها روی دندان است. در روکش کامپوزیت دندان، پزشک می تواند در یک جلسه روکش را بر روی دندان بیمار قرار دهد. دندانپزشک شما برای ایجاد ظاهر طبیعی، رزین را با سایه دندان های اطراف شما مطابقت خواهد داد. رزین به دندان های شما اضافه می شود، درمان می شود و سپس صیقل می یابد. اما لمینت معمولا بیش از یک جلسه زمان می برد. در این مورد ابتدا لایه ای از دندان ها برداشته می شود، قالب دندان ها گرفته و برای آزمایشگاه ارسال می شود. سپس بعد از آماده شدن روکش ها در جلسه دوم بر روی دندان قرار می گیرد.

تفاوت لمینت و کامپوزیتتفاوت لمینت و کامپوزیت

  • دوام

با مراقبت مناسب، روکش لمینت باید 10-15 سال دوام بیاورد. از طرف دیگر روکش های کامپوزیت به طور معمول 4-8 سال دوام می آورد. اگرچه لمینت شکننده است، هنگامی که به دندان سالم وصل شود، بسیار بادوام است. کامپوزیت دندان با دوام است اما به اندازه لمینت قوی نیست و بیشتر نیاز به تراشیدن دندان دارد. با این حال، اگر آسیب به روکش لمینت وارد شود، می بایست جایگزین شود و قابل تعمیر نیست. اما اگر یک روکش کامپوزیت آسیب ببیند، می توانید آن را تعمیر کنید.

  • زیبایی شناسی

خصوصیات لمینت باعث می شود با بازتاب نور روی دندان بسیار طبیعی به نظر برسد. مزیت باورنکردنی روکش لمینتی این است که آنها در برابر لکه مقاوم هستند. اگر این نوع روکش را در اکثر دندان های فوقانی و تحتانی خود استفاده کنید، بدان معنی است که دیگر نیازی به سفیدتر شدن دندان های طبیعی شما نیست. رزین کامپوزیت دندان مانند دندان های طبیعی لکه دار می شود.

  • هزینه

روکش لمینتی گران تر از کامپوزیت دندان است. قرار دادن لمینت به زمان، تخصص و منابع بیشتری نیاز دارد. دندانپزشکان آزمایشگاه های دندانپزشکی با کار بسیار دقیق و با هزینه ی بالا برای ساخت ترمیم ها انتخاب می شوند.

چه کسی می تواند از روکش کامپوزیت دندان استفاده کند؟

روکش های مختلف دندان نقص های مختلف دندان را می پوشانند و لبخندی یکدست و زیبا برای شما ایجاد می کنند. نقایص می تواند شامل دندان هایی باشد که کج یا بد شکل، تراش خورده یا تغییر رنگ داده اند، یا ممکن است مینای دندان های شما از بین رفته باشد.

اگر دندان های شما از نظر نواقص نسبتا خوب هستند و شما فقط می خواهید ظاهر آنها از جمله شکل یا رنگ آنها را تغییر دهید، روکش های لمینت ممکن است انتخاب خوبی باشد.

لمینت سرامیکیلمینت سرامیکی

روکش های کامپوزیت در مقابل پرسلن

لمینت های چینی در مقابل لکه های روزمره سیگار ، چای ، قهوه و سایر مایعات یا ادویه های رنگ تیره یا غنی ، بر خلاف روکش های کامپوزیتی که می توانند با گذشت زمان رنگ و لکه ای کنند ، مقاومت می کنند.

روکش لمینتی قابل تعمیر نیست. در صورت شکستن این روکش ها باید جایگزین شود، در حالی که روکش های کامپوزیت توسط یک دندانپزشک در یک بازدید قابل تعمیر است.

روکش لمینتی از ونیرهای کامپوزیتی گرانتر است، برای ساخت آنها به آزمایشگاه دندانپزشکی احتیاج دارد و بنابراین هزینه بیشتری دارند.

روکش لمینتی در آزمایشگاه دندانپزشکی ساخته می شود و بنابراین برای تهیه و تناسب روکش ها حداقل به دو مراجعه نیاز دارید. روکش های رزین کامپوزیت در یک بازدید انجام می شود و توسط یک دندانپزشک ساخته می شود.

روکش های لمینتی نیاز به برداشتن بعضی از سطح دندان دارند ، پس از آماده شدن دندان برای روکش که ساختار دندان آسیب دیده است و آماده سازی آن برای دندان غیرقابل برگشت است. ونیرهای کامپوزیت مستقیماً به سطح دندان وصل می شوند و به همین دلیل به هیچ وجه برای دندان آسیب نمی رسانند.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

آپارات واتس اپ فیسبوک توییتر لینکدین اینستاگرام
آپارات فیسبوک توییتر لینکدین اینستاگرام

تماس بگیرید!

13 73 12 86 021

یا از طریق فرم نوبت دهی آنلاین درخواست خود را ثبت نمایید!

مطالب دندانپزشکی


کلیه حقوق این سایت متعلق به دندانپزشکی آریاس می‌باشد.