کامپوزیت بهتر است یا ارتودنسی دندان؟

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

کامپوزیت بهتر است یا ارتودنسی دندان؟

امروزه با پیشرفت علم پزشکی روش های مختلف درمانی برای اصلاح ناهنجاری ها و آسیب های وارد شده به دندان توسط دندان پزشکان صورت می گیرد. ارتودنسی دندان و کامپوزیت دو نمونه از روش های پر طرفدار در این زمینه هستند. این روش ها هر کدام به شکلی خاص انجام می گیرند و دارای مزایا و معایبی هستند. در این مقاله به طور کامل با این دو روش و مزایا و معایب هر کدام آشنا می شویم. بعد از مطالعه این مقاله می توانید از بین این دو روش مناسب ترین روش برای اصلاح لبخند خود انتخاب کنید.

کامپوزیت

رزین های کامپوزیت دندان انواع رزین های مصنوعی هستند که در دندانپزشکی به عنوان مواد ترمیم کننده استفاده می شوند. رزین های کامپوزیت دندان دارای خاصیت خاصی هستند که با توجه به نیاز بیمار، از مزایای آن بهره مند می شوند. این ماده خاصیت مهار میکرو مکانیکی را دارد که باعث می شود کامپوزیت برای پر کردن حفره های کوچک که جوش های آمالگام کارایی ندارند استفاده شود. رزین های مصنوعی به عنوان مواد ترمیم کننده نامحلول، با ظاهر مناسب، حساس نبودن به کمبود آب، امکان دستکاری آسان و با قیمت مناسب تکامل یافته اند.

کامپوزیت دندانکامپوزیت دندان

مزایای استفاده از کامپوزیت ها

ظاهر: مهمترین مزیت کامپوزیت دندانپزشکی مستقیم نسبت به مواد سنتی مانند آمالگام، بهبود بافت دندان است. کامپوزیت ها می توانند در طیف گسترده ای از رنگ دندان قرار بگیرند که باعث احیای تقریباً نامرئی دندان ها می شود.

پیوند زدن به ساختار دندان: کامپوزیت میکرو مکانیکی به ساختار دندان پیوند زده می شود. این کار ساختار دندان را تقویت می کند و یکپارچگی بدنی اصلی آن را بازیابی می کند.

جایگزین کم هزینه تر و محافظه کارتر برای تاج های دندانی: در برخی شرایط، ترمیم کامپوزیت ممکن است به عنوان یک جایگزین ارزان تر (هرچند احتمالاً با دوام کمتری) برای تاج دندان ارائه شود. نصب تاج دندان معمولاً نیاز به از بین بردن مواد قابل توجهی دندان سالم دارد تا تاج بتواند روی دندان طبیعی قرار بگیرد. ترمیم کامپوزیت حالت طبیعی دندان را حفظ می کند.

مزایای استفاده از کامپوزیتمزایای استفاده از کامپوزیت

جایگزین برای برداشتن دندان: به عنوان یک ترمیم کامپوزیت به دندان پیوند می زند و می تواند تمامیت بدنی اصلی دندان آسیب دیده یا پوسیده را بازیابی کند. در بعضی موارد ترمیم کامپوزیت می تواند دندانی که با ترمیم آمالگام قابل ترمیم نیست را حفظ کند.

تطبیق پذیری: برای ترمیم دندان های خرد شده، شکسته یا فرسوده می‌توان از پر کردن کامپوزیت استفاده کرد.

ترمیم پذیری: در بسیاری از موارد صدمات جزئی که در یک پر کردن کامپوزیت پیش می آید را با افزودن کامپوزیت اضافی می توان به راحتی تعمیر کرد. پر کردن آمالگام ممکن است نیاز به جایگزینی کامل داشته باشد.

معایب کامپوزیت

انقباض کامپوزیت و پوسیدگی ثانویه: در گذشته، رزین های کامپوزیت در زمان پخت، دچار انقباض قابل توجهی شدند که منجر به رابط پیوند تحتانی شد. انقباض اجازه ریزنشت را می دهد، که اگر زود برطرف نشود، می تواند باعث پوسیدگی ثانویه (پوسیدگی بعدی) شود. این مسئله مهمترین نقطه ضعف دندان ترمیم کامپوزیت است.

دوام: در بعضی شرایط، ممكن است پر شدن مواد کامپوزیت به اندازه پركردن آمالگام تحت فشار جویدن دوام نیاورد، خصوصاً اگر برای حفره های بزرگ استفاده شود.

هزینه ها: موارد مرمت کامپوزیت عموماً دارای پوشش محدودی در بیمه هستند.

نیاز به دهان خشک: هنگام آماده سازی و درمان مواد رزین، دندان آماده شده باید کاملاً خشک (عاری از بزاق و خون) باشد. خشک نگه داشتن دندان‌های خلفی (مولر) دشوار است.

 

ارتودنسی دندان

ارتودنسی یک تخصص دندانپزشکی است که به تشخیص، پیشگیری و اصلاح دندان‌ها و فک‌های ناهنجار می‌پردازد. همچنین می تواند بر اصلاح رشد صورت که به ارتوپدی دندانپزشکی معروف است تمرکز کند. ارتودنسی دندان یک درمان معمولی برای دندان‌های ناهنجار است که حدود 1 تا 3 سال طول می‌کشد، با این حال بریس‌ها توسط متخصصانی به نام ارتودنتیست هر 4 تا 10 هفته کمی تغییر می‌یابند.

ارتودنسی دندانارتودنسی دندان

تراز غیر طبیعی دندان‌ها و فک‌ها بسیار شایع است. ارتودنسی دندان می تواند چند ماه تا چند سال طول بکشد، که شامل استفاده از بریس‌های دندانی و سایر وسایل برای حرکت دادن آهسته دندان‌ها و فک‌ها به اطراف است. اگر ناهنجاری بسیار شدید باشد، ممکن است از جراحی فک استفاده شود. درمان معمولاً قبل از رسیدن فرد به بزرگسالی آغاز می شود زیرا استخوان ها راحت تر می توانند در کودکان جابجا شوند.

مزایای ارتودنسی دندان

عزت نفس و اعتماد به نفس ناشی از لبخند زیبا، دو دلیل مهم در نظر گرفتن بریس‌ها است. بریس‌های ارتودنسی دندان با تراز کردن فک‌های فوقانی و تحتانی و فاصله دندان‌ها مشکلات و ناهنجاری‌ها را برطرف می کنند.

بهبود توانایی جویدن غذا

کاهش اختلال گفتار

آسان شدن مسواک زدن، تمیز کردن و نخ دندان کردن

کاهش حفره و بیماری پریودنتال

کاهش سنگ زنی و تراشیدن دندان‌ها

کاهش خطر آسیب دیدگی دندان‌های بیرون زده

کامپوزیت و ارتودنسی دندان دارای کاربردهای مختلفی هستند و در موارد مختلفی به کار برده می شوند. قبل از اقدام به انتخاب روش های درمانی حتما با دندان پزشک خود مشورت کرده و بهترین گزینه برای درمان آسیب ها یا ناهنجاری های پیش آمده برای دندان خود را انتخاب کنید.

مزایای استفاده از ارتودنسیمزایای استفاده از ارتودنسی

بیشتر کارهای ارتودنسی دندان در مرحله اولیه دندانپزشکی دائمی قبل از اتمام رشد اسکلت شروع می شود. اگر رشد اسکلتی به پایان رسیده باشد، جراحی فک می‌تواند گزینه‌ی مناسبی باشد. بعضی اوقات برای کمک به درمان ارتودنسی، دندان‌ها استخراج می شوند.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

آپارات واتس اپ فیسبوک توییتر لینکدین اینستاگرام
آپارات فیسبوک توییتر لینکدین اینستاگرام

تماس بگیرید!

13 73 12 86 021

یا از طریق فرم نوبت دهی آنلاین درخواست خود را ثبت نمایید!

مطالب دندانپزشکی


کلیه حقوق این سایت متعلق به دندانپزشکی آریاس می‌باشد.