چگونه از لمینت دندان مراقبت کنیم

چگونه از لمینت دندان مراقبت کنیم

لمینت ها یکی از انواع روکش های مناسب برای دندان هستند. این روکش ها تمام آسیب ها و نواقص دندان از جمله شکستگی دندان، ترک خوردگی، تغییر رنگ دندان و... را می پوشانند. لمینت دندان دارای مزایایی نسبت به سایر روکش ها می باشد. از آنجایی بسیار نازک هستند مقدار بسیار کمی از مینای دندان تراشیده می شود.

لمینت ها از جنس سرامیک ساخته می شوند و ظاهری بسیار طبیعی و مشابه دندان های طبیعی دارند. این روکش ها بسیار مقاوم هستند و به راحتی دچار آسیب یا تغییر رنگ نمی شوند. با این وجود مراقبت از لمینت ها بسیار مهم است و رعایت نکات بهداشتی به طول عمر لمینت ها کمک می کند.

مراقبت از روکش های لمینتیمراقبت از روکش های لمینتی

روکش های لمینتی لایه های نازک از جنس سرامیک هستند که به راحتی لبخندی زیبا و جذاب برای شما به همراه می آورند. در صورتی که به طور صحیح از روکش های خود مراقبت کنید مدت زمان زیادی برای شما عمر می کنند.

در این مقاله قصد داریم نکات مهم نگهداری از لمینت های دندان را برای شما معرفی کنیم.

 خودداری از مصرف دخانیات

مصرف دخانیات از جمله سیگار بر کیفیت و رنگ روکش های شما تاثیر می گذارد. اگر از روکش های لمینتی استفاده می کنید و دوست دارید روکش ها همیشه زیبا و بدون لکه به نظر برسند و همچنین طول عمر آن ها بیشتر شود مصرف سیگار را ترک کنید.

برطرف کردن بیماری های لثه

بیماری های مختلف لثه باعث آسیب به لثه و ایجاد التهاب می شوند. اگر این بیماری ها برطرف نشوند به روکش های لمینت شما آسیب می رسانند. برای محافظت از لمینت ها و طول عمر آن ها باید به محض مشاهده علائم بیماری لثه به پزشک مراجعه کنید.

رعایت نکات بهداشتی

یکی از مهم ترین کارهایی که برای نگهداری از لمینت دندان باید انجام دهید رعایت نکات بهداشتی دهان و دندان است. استفاده منظم از مسواک و خمیر دندان مناسب و شستشوی دهان با دهانشویه های مناسب به سلامت دهان و دندان شما و همچنین روکش های لمینت شما کمک می کند. لمینت ها دچار پوسیدگی نمی شوند اما اگر نکات بهداشتی رعایت نشود دندان های اصلی دچار پوسیدگی می شوند و به لمینت دندان آسیب می رسانند. البته توجه داشته باشید قبل از خرید دهانشویه با پزشک خود مشورت کنید و از دهانشویه های مناسب استفاده کنید تا روکش ها دچار تغییر رنگ یا آسیب دیدگی نشوند.

رعایت نکات بهداشتیرعایت نکات بهداشتی

مراجعه منظم به دندان پزشک

برای مراقبت بیشتر از لمینت های دندان مراجعه منظم به دندان پزشک بسیار ضروری است. با مراجعه به پزشک اگر لمینت در معرض آسیب باشد به سرعت تشخیص داده می شود و قبل از آسیب جدی می توانید برای مراقبت و نگهداری اقدام کنید.

استفاده از خمیر دندان و مسواک مناسب

روکش های لمینت از جنس سرامیک هستند. برای مسواک زدن حتما باید از برس های نرم استفاده کرد تا بر روی لمینت ها خط و خش و آسیب وارد نشود. اگر روی روکش لمینت زدگی ایجاد شود به سرعت تغییر رنگ داده و آسیب می بیند. همچنین بعضی از خمیر دندان ها دارای موادی هستند که باعث ساییده شدن دندان ها می شوند. اگر می خواهید از لمینت دندان خود مراقبت کنید حتما خمیر دندان مناسب و مسواک نرم تهیه کنید.

استفاده از محافظ دندان برای شب

برخی افراد دارای عادت هایی نادرستی مانند دندان قروچه هستند. مخصوصا شب و هنگام خوابیدن به صورت غیر ارادی دندان های خود را بر روی یکدیگر فشار می دهند. این کار به روکش های لمینتی آسیب زیادی وارد می کند. اگر دارای این عادت هستید هنگام خواب از محافظ های مخصوص دندان استفاده کنید. این محافظ ها از شکسته شدن و آسیب رسیدن به دندان جلوگیری می کنند.

استفاده از روکش های محافظاستفاده از روکش های محافظ

از شکستن و خرد کردن اشیا با دندان خودداری کنید

شکستن اشیا مختلف یا خرد کردن مواد غذایی سخت باعث شکستن روکش های دندان از جمله لمینت دندان می شود. برای نگهداری از لمینت دندان هرگز اشیا یا مواد سفت و سخت را با دندان خرد نکنید.

پرهیز از خوردن غذاهایی که باعث لکه دار شدن دندان می شوند

مواد غذایی بسیاری وجود دارند که باعث آسیب به دندان و ایجاد لکه های ناخوشایند بر روی دندان می شوند. اگر می خواهید لمینت دندان شما لکه دار نشود و مدت زمان بیشتری برای شما لبخند زیبا ایجاد کند از خوردن این مواد غذایی پرهیز کنید. البته اگر به طور مرتب بعد از مصرف این گونه مواد غذایی و نوشیدنی ها مسواک و نخ دندان استفاده کنید دندان های شما آسیب نمی بینند.

لمینت دندان روکش سرامیکی بسیار مقاومی است که به راحتی دچار لکه و آسیب نمی شوند. این روکش ها از دندان های طبیعی مقاوم تر هستند. رعایت نکات بهداشتی و مراقبت های درست از لمینت دندان باعث افزایش طول عمر روکش ها می شود. روکش های لمینتی به ایجاد لبخند زیبا کمک می کنند و باعث افزایش اعتماد به نفس افراد می شوند. این روکش ها از لایه نازکی تشکیل شده اند و به همین دلیل مقدار کمتری از مینای دندان تراشیده می شود.

لمینت ها توسط پزشک ترمیم می شوند. اگر دچار آسیب دیدگی، شکستگی، تغییر رنگ یا هر نوع آسیب دیگری شدند به دندان پزشک متخصص خود مراجعه کرده تا قبل از آسیب جدی آن ها را ترمیم کند.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

آپارات واتس اپ فیسبوک توییتر لینکدین اینستاگرام
آپارات فیسبوک توییتر لینکدین اینستاگرام

تماس بگیرید!

13 73 12 86 021

یا از طریق فرم نوبت دهی آنلاین درخواست خود را ثبت نمایید!

مطالب دندانپزشکی


کلیه حقوق این سایت متعلق به دندانپزشکی آریاس می‌باشد.