_____    پروتز دندان    _____

 پروتز دندان چیست؟

پروتز دندان یک پروتز داخل دهانی (داخل دهان) است که برای ترمیم (بازسازی) نقص داخل بدن مانند دندان های از دست رفته ، قسمت های از دست رفته دندان ها و از بین رفتن ساختارهای نرم یا سخت فک و کام استفاده می شود. پروتز دندان ویژه دندانپزشکی است که بر پروتزهای دندان تمرکز دارد. از چنین پروتزهایی برای بازسازی دندان ، بهبود زیبایی و گفتار کمک گرفته می شود. پروتز دندان  به صورت های مختلف در محل مناسب روی فک قرار می گیرد، به عنوان مثال این پروتز به دندان های دیگر متصل می شود و یا به صورت ایمپلنت در محل ثابت می شود. پروتزهای دندان مانند سایر انواع پروتزها ، می توانند به طور دائم ثابت یا جدا شوند. با استفاده از پروتز دندان دندان آسیب دیده از محل خارج و از دندان های مصنوعی برای جایگزینی آن در فک استفاده می شود. این کار به صورت ثابت و غیر ثابت انجام می گیرد.

پروتز دندان چیستپروتز دندان چیست

پروتزهای ثابت و پروتزهای قابل جابجایی در بسیاری از موارد ساخته شده اند. برای چسباندن پروتزهای دندانی ثابت به دندان یا کاشت دندان از چسب یا پیچ های دندان استفاده می کنند. پروتزهای از بین رفته ممکن است از اصطکاک در برابر سطوح سخت موازی و دندان های مجاور یا ایمپلنت های دندانی و مکش با استفاده از احتباس مخاطی (با یا بدون کمک از چسب های دندانی) استفاده کنند و با بهره گیری از ماهیچه های اطراف و کانتورهای آناتومیکی فک به صورت غیرفعال نگه داشته شوند.

انواع پروتز دندان

پروتز به صورت های مختلف ثابت، متحرک و ایمپلنت صورت می گیرد.

روش ثابت خود به صورت تکی و بریج انجام می شود. در نوع اول فقط یک دندان نیاز به روکش دارد و در نوع دوم چندین دندان آسیب دیده روکش می شوند.

پروتز های دندانی متحرک زمانی استفاده می شوند که پزشک نتواند از پروتز های ثابت استفاده کند.

با پیشرفت علم روش ایمپلنت نیز اختراع شد. در این روش دندان مصنوعی به طور کامل با پیچ و مهره در استخوان فک ثابت می شود و مانند دندان طبیعی فرد مورد استفاده قرار می گیرد.

ایمپلنت دندانایمپلنت دندان

سلامت دندان به دلایل متعددی آسیب پذیر است و اثرات تجمعی آن نیز مضر است. هنگامی که یک دندان یا دندانپزشکی از نقص ساختاری رنج می برد ، سلامت دهان و دندان تهدید می شود زیرا این نقص قادر به بازسازی خود نیست. بنابراین ، وسایل مصنوعی معروف به پروتزهای دندانی برای ترمیم دندان آسیب دیده ، بی حس کننده یا اختلال عملکردی یا جایگزینی یک یا چند دندان طبیعی آسیب دیده مورد نیاز است. کاشت دندان که یکی از اجزای اصلی پروتزهای مدرن است.

پروتز دندان شاخه ای از دندانپزشکی است که به تشخیص ، برنامه ریزی درمانی ، توانبخشی و حفظ عملکرد دهان ، راحتی ، ظاهر و سلامت بیماران مبتلا به شرایط بالینی مرتبط با دندان های از دست رفته یا ناقص و یا بافت های فک و صورت با استفاده از جایگزین های زیست سازگار مرتبط است.

پروتز متحرکپروتز متحرک

هدف استفاده از پروتزهای دندان

مهمترین هدف پروتز دندان، ترمیم، احیای عملکرد دهان ، به ویژه عملکرد جوش است. بدین معنی که برای برقراری تماس های انسداد مناسب و کارآمد ، هندسه فردی پروتزهای دندان مورد نیاز است. به عنوان مثال ، مشخصات دقیق گیره های دندان مصنوعی خلفی ، مانند شیب شکمی ، قد و هندسه ، باید با سایر مشخصات مطابقت داشته باشد. سپس ، دو دندان خلفی مخالف باید ساختاری مانند گندم و ملات را تشکیل دهند که برای خرد کردن مواد غذایی کارآمد است.

فاکتورهای مهم برای عملکرد طولانی مدت پروتز دندان عبارتند از استحکام ، مقاومت در برابر پیری داخل حفره و مقاومت در برابر خستگی و غیره. علائم مشاهده شده پالپوس یا سایر علائم منفی دندان طبیعی قبل از درمان باید در نظر گرفته شود. علاوه بر این ، پروتزهای دندانی باید مقاومت به سایش و سایش دندان های طبیعی مخالف را نیز در نظر بگیرند. از سایش بیش از حد بافت دندان (بیش از 29 میکرومتر در سال) ناشی از پروتزهای دندانی باید اجتناب شود زیرا این امر سلامت و عملکرد دندان های طبیعی مخلوط را به خطر می اندازد.

نکات مهم در انجام پروتز دندان

راحتی بیمار یکی از مهمترین پارامترهای مورد استفاده در ارزیابی موفقیت پروتز دندان است. از این منظر ، پروتزهای ثابت نسبت به پروتزهای قابل جابجایی پرطرفدارتر هستند. پروتزهای ثابت دندان شامل ایمپلنت هستند و از طریق چسبندگی یا قفل های مکانیکی ثابت می شوند. بنابراین، یک پایه دندانپزشکی و اتصالات غیرقابل اجتناب هستند. وقتی یک پایه پروتز بزرگتر و اتصالات بیشتری به کار می رود، جسم خارجی بیشتر احساس می شود. پایه فلزی و اتصالات همچنین زیبایی شناسی بصری را کاهش می دهد. این تأثیرات منفی اصلی ترین دلایلی است که باعث می شود درمان های ثابت نسبت به پروتزهای قابل جابجایی در دندانپزشکی پروتز صورت گرفته باشد.

زیبایی دندان با انجام پروتز دندانزیبایی دندان با انجام پروتز دندان

علاوه بر بازگرداندن عملکرد و ظاهر دهان ، پروتزهای دندان باید سلامت عمومی بیمار را حفظ یا بهبود دهند. در مرحله اول ، مواد ترمیمی باید از زیست سازگاری خوبی برخوردار باشند ، یعنی توانایی استفاده از مواد یا وسایل زیبایی بدون استفاده از اثرات سمی یا مضر بر سیستم های بیولوژیکی بیماران وجود داشته باشد. ثانیا پروتزهای دندان باید از ساختار دندان یا دندان های باقی مانده محافظت کنند. یک بررسی منظم تأثیر مثبت پروتزهای دندانپزشکی خوب در طولانی مدت را بر دندان های باقیمانده تأیید کرده است. بین سلامت دهان و دندان و سلامت عمومی رابطه تنگاتنگی وجود دارد. به عنوان مثال ، جفت گیری موثر باعث کاهش فشار دستگاه گوارش می شود. بنابراین انتظار می رود بهبود سلامت دهان و دندان باعث بهبود سلامت عمومی شود.

طراحی و درمان پروتز همیشه باید در بهینه سازی اصول زیر تلاش کند: عملکرد ، طول عمر ، زیبایی شناسی ، راحتی ، سازگاری و محافظت. با این حال باید یک نکته را تأکید کرد که هیچ پروتز کاملی برای هر بیمار خاص وجود ندارد. وضعیت دهان و دندان فرد ، تمایل بیمار به استفاده از پروتز و سایر عوامل مؤثر باید توسط متخصصین پروتز مورد توجه قرار گیرد.

بسیاری از افراد بعد از استفاده از پروتز دندان دچار مشکلات و حساسیت هایی می شوند. در این موارد بهتر است حتما با پزشک معالج خود در میان بگذارید.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

آپارات واتس اپ فیسبوک توییتر لینکدین اینستاگرام
آپارات فیسبوک توییتر لینکدین اینستاگرام

تماس بگیرید!

13 73 12 86 021

یا از طریق فرم نوبت دهی آنلاین درخواست خود را ثبت نمایید!

مطالب دندانپزشکی

کلیه حقوق این سایت متعلق به دندانپزشکی آریاس می‌باشد.