مواد غذایی و نوشیدنی های مضر برای دندان ها

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 مواد غذایی و نوشیدنی های مضر برای دندان ها

بسیاری از مواد غذایی و نوشیدنی های باعث پلاک دندان می شوند و آسیب جدی به دندان شما وارد می کنند. پلاک یک ماده چسبناک است که حاوی باکتری های مضری است که باعث ایجاد بیماری لثه و پوسیدگی دندان می شوند. بسیاری از مواد غذایی و نوشیدنی ها حاوی مقداری قند هستند. قند موجود باعث آزاد شدن باکتری های اسیدی می شود که برای مینای دندان خطرناک هستند. این باکتری ها باعث ایجاد حفره در دندان می شوند. مواد غذایی و نوشیدنی های مضر برای دندان ها شامل موارد بسیاری هستند که باید بعد از خوردن آن ها دندان ها را شسته و تمیز کنید.

مواد غذایی مضر برای دندانمواد غذایی مضر برای دندان

طبق گفته مرکز کنترل بیماری و پیشگیری از منبع معتبر، حفره ها شایع ترین بیماری مزمن هستند که افراد 6 تا 19 ساله با آنها روبرو می شوند. آنها عوارضی مانند درد، مشکلات جویدن و آبسه دندان ایجاد می کنند.

علاوه بر مسواک زدن حداقل دو بار در روز از نخ دندان استفاده کنید به طور مرتب به دندان پزشک مراجعه و دندان های خود را بررسی کنید. مواد غذایی و نوشیدنی های  بسیاری وجود دارد که باعث آسیب به دندان می شوند. در ادامه تعدادی از مواد غذایی و نوشیدنی های مضر برای دندان ها را معرفی می کنیم.

  • آب نبات ترش

همه ما می دانیم که آب نبات برای دهان و دندان مضر است. ضرر آب نبات های ترش بسیار بیشتر است زیرا حاوی اسیدهای متفاوتی است که روی دندان شما سفت می شود. به علاوه، چون آنها جویدنی هستند، برای مدت طولانی تر به دندان های شما می چسبند، بنابراین احتمال پوسیدگی دندان شما بالا می رود. اگر می خواهید شیرینی بخورید، به جای آبنبات یک قطعه شکلات بگیرید که سریع آن را بجوید و به راحتی دندان ها را بشویید.

آبنبات های مضر برای دندانآبنبات های مضر برای دندان

  • نان

یکی از مواد غذایی مضر برای دندان ها نان است. هنگام جویدن نان، بزاق دهان نشاسته را به شکر تبدیل می کند. نان ماده ای خمیر مانند و چسبناک است که به شکاف بین دندان می چسبد و باعث ایجاد حفره می شود. وقتی می خواهید برخی از کربوهیدرات ها را استفاده کنید، می توانید از موادی استفاده کنید که دارای قند کمتری هستند مانند گندم کامل. این مواد حاوی قندهای کمتری هستند و به راحتی تجزیه نمی شوند.

  • الکل

همه ما می دانیم که نوشیدن الکل ضررهای زیادی دارد و از نوشیدنی های مضر برای دندان ها است. هنگام نوشیدن الکل دهان بسیار خشک و بدون بزاق می شود. یک دهان خشک فاقد بزاق است که باعث آسیب به دندان می شود. بزاق از چسبیدن مواد غذایی به دندان های شما جلوگیری می کند و ذرات غذا را از بین می برد. حتی به ترمیم علائم اولیه پوسیدگی دندان، بیماری لثه و سایر عفونت های دهان کمک می کند. برای کمک به مرطوب نگه داشتن دهان، آب زیادی بنوشید و از محلول های شوینده دهان استفاده کنید.

  • نوشیدنی های گازدار

یک منبع مطالعات معتبر اخیر عنوان کرده است که نوشیدن مقادیر زیادی نوشابه گازدار می تواند به اندازه استفاده از متامفتامین و ترک کوکائین به دندان شما آسیب برساند. نوشابه های گازدار قادر به تولید اسید بیشتری برای حمله به مینای دندان و از جمله نوشیدنی های مضر برای دندان ها هستند. بنابراین اگر هر روز از این نوشیدنی ها بنوشید، در اصل دندان های خود را به اسید آغشته می کنید. البته توجه داشته باشید بلافاصله پس از خوردن نوشیدنی های مضر برای دندان ها، دندان های خود را مسواک نزنید.

نوشیدنی های مضر برای دنداننوشیدنی های مضر برای دندان

  • یخ

جویدن ماده سخت می تواند باعث آسیب دیدن مینای دندان شود و باعث آسیب های مختلف به دندان و خرد شدن و شکستن دندان شود. می توانید از یخ برای خنک کردن نوشیدنی ها استفاده کنید، اما هرگز آن را با دندان خرد نکنید. برای مقاومت در برابر خوردن یخ، از آب سرد یا نوشیدنی بدون یخ استفاده کنید.

  • مرکبات

آب مرکبات از نوشیدنی های مضر برای دندان ها است. پرتقال، گریپ فروت و لیمو میوه های بسیار خوشمزه ای هستند و دارای ویتامین C هستند اما مقدار اسید آنها می تواند مینای دندان را از بین ببرد و دندان ها را در برابر پوسیدگی آسیب پذیرتر می کند. حتی فشار دادن یک لیمو یا لیموترش به آب اسید را به یک نوشیدنی اضافه می کند. به علاوه، اسید مرکبات می تواند برای زخم های دهان آزار دهنده باشد.

  • چیپس سیب زمینی

خرد کردن یک چیپس سیب زمینی برای بسیاری از ما عملی رضایت بخش است. متأسفانه، آنها با نشاسته پر شده اند، و می توانند باعث ایجاد قندهایی شوند و در بین دندان ها گیر کرده و باکتری های موجود در پلاک را تغذیه کنند. می توانید بعد از خوردن چیپس سیب زمینی به سرعت دهان و دندان خود را بشویید تا از آسیب های بیشتر جلوگیری شود.

  • میوه های خشک شده

بسیاری از میوه های خشک مانند زردآلو ، آلو ، انجیر و کشمش بسیار چسبنده هستند. آنها گیر کرده و در دندان ها و شکاف هایشان چسبیده و قند زیادی به جا می گذارند. اگر دوست دارید میوه های خشک بخورید، حتما دهان خود را با آب بشویید و بعد از آن مسواک بزنید و نخ بزنید. می توانید به جای میوه خشک از میوه های تازه استفاده کنید.

میوه خشک و ضرر آن برای دندانمیوه خشک و ضرر آن برای دندان

از خوردن مواد غذایی و نوشیدنی های مضر برای دندان ها خودداری کنید.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

آپارات واتس اپ فیسبوک توییتر لینکدین اینستاگرام
آپارات فیسبوک توییتر لینکدین اینستاگرام

تماس بگیرید!

13 73 12 86 021

یا از طریق فرم نوبت دهی آنلاین درخواست خود را ثبت نمایید!

مطالب دندانپزشکی


کلیه حقوق این سایت متعلق به دندانپزشکی آریاس می‌باشد.