مراقبت از کامپوزیت دندان

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مراقبت از کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان یکی از روش های بسیار عالی و به روز برای پر کردن نقص ها و آسیب های دندان است. در این روش از مواد مقاومی برای پر کردن حفره ها و ایجاد روکش بر روی دندان ها استفاده می شود. مراقبت از کامپوزیت ها بسیار مهم است و برای کاهش درد و تورم و همچنین عمر بیشتر کامپوزیت ها برخی از دستورالعمل های اصلی را دنبال کنید. بعد از روش پر کردن کامپوزیت باید:

نگهداری از کامپوزیت دنداننگهداری از کامپوزیت دندان

از نوشیدن نوشیدنی های گرم خودداری کنید.

تا زمانی که بی حسی از بین نرفت، از جویدن خودداری کنید.

برای کنترل حساسیت، ایبوپروفن یا تیلنول مصرف کنید.

پیروی از نکات زیر می تواند به کاهش درد و طول عمر روکش های کامپوزیتی شما کمک کند:

  • رژیم غذایی

اگر از روش بی حسی برای روش پر کردن کامپوزیت استفاده شده است، ممکن است لب و زبان شما برای چند ساعت پس از قرار ملاقات بی حس شود. از هرگونه جویدن و نوشیدنی های داغ خودداری کنید تا زمانی که بی حسی کاملاً از بین برود. ممکن است هنگامی که هنوز بی حس هستید، زبان یا لب خود را گاز بگیرید.

توصیه می شود هنگامی که به تازگی کامپوزیت های خود را نصب می کنید حتما غذاهای نرم و مایعات مصرف کنید. مایعات فراوان نیز بنوشید تا زمانی که بی حسی کامل از بین برود.

  • درد

طبیعی است که بعد از پر کردن کامپوزیت، حساسیت به گرما، سرما و فشار را تجربه کنید. محل تزریق نیز ممکن است زخم باشد. ایبوپروفن (Motrin یا Advil) ، تایلنول یا آسپیرین (یک قرص در هر 3-4 ساعت یکبار برای درد لازم است) برای کاهش حساسیت به خوبی کار می کنند.

مراقبت از کامپوزیتمراقبت از کامپوزیت

  • حالت تهوع

اگر به دنبال پر کردن دندان کامپوزیت، دچار حالت تهوع هستید، حداقل یک ساعت از غذا و نوشیدنی خودداری کنید.

  • بهداشت دهان

توصیه می کنیم دندان های خود را با دقت مسواک زده و بعد از پر کردن کامپوزیت دندان خود را به آرامی بشویید.

روش های مختلف برای مراقبت از کامپوزیت دندان

برای پوسیدگی ساده دندان یا شکستگی دندان، نیازی به پیچیدگی زیاد نیست زیرا با پر کردن کامپوزیت به راحتی می توان این مشکل را برطرف کرد.

بیماران ناپرویل که با پوسیدگی دندان وارد مطب دندانپزشکی می شوند، از روش های پر کردن دندان استفاده می کنند. دندانپزشکان ابتدا دندان را آماده می کنند، که شامل سوراخ کردن دندان برای از بین بردن بافت آسیب دیده است، به طوری که ممکن است یک ماده پر کننده مناسب دندان درون حفره قرار گیرد.

به طور سنتی، حفره های دندان با استفاده از فلزات پر شده است. با این حال، با توجه به بسیاری از مضرات کشف شده مربوط به استفاده از آن، اکنون دندانپزشکان استفاده از پر کردن دندان کامپوزیتی را ترجیح می دهند.

اقدامات بهداشتی دهان را رعایت کنید. درست است که شما دندان را با استفاده از روکش های فلزی یا پلاستیکی و مواد مقاوم پر کرده و روکش کرده اید اما به خاطر داشته باشید که هنوز هم ممکن است توسط باکتری ها آلوده شده و آسیب ببیند. برای محافظت از کامپوزیت دندان، باید با مسواک زدن منظم ، شستشو و نخ دندان مرتباً دهان خود را تمیز کنید.

اقدامات بهداشتی دهاناقدامات بهداشتی دهان

از نوشیدنی ها و غذاهای بسیار رنگی دوری کنید. رزین های کامپوزیت دندان می توانند لکه دار و رنگ شوند و اگر میزان مصرف غذاها و نوشیدنی های رنگی زیاد باشد، دندان های شما به راحتی لکه دار می شوند.

از عادت های دهان و دندان که می تواند به دندان آسیب برساند خودداری کنید. عادت های دهانی وجود دارد که ممکن است منجر به آسیب دیدن مواد کامپوزیت شما شود. نمونه هایی از این موارد، گاز گرفتن ناخن، گاز گرفتن روی قلم ها، چسبیدن و جویدن یخ است. همه این عادت ها نه تنها باعث آسیب به دندان بلکه باعث شکستگی کامپوزیت ها می شوند، بنابراین این عادت را متوقف کنید.

در بسیاری از موارد که امکان آسیب رسیدن به کامپوزیت دندان وجود دارد از محافظ دندان استفاده کنید. می توانید هنگام شب نیز از این محافظ استفاده کنید. اگر ورزشکار هستید و احتمال وارد شدن ضربه به دندان وجود دارد حتما از محافظ ها استفاده کنید.

برای معاینه به طور مرتب به دندانپزشک خود مراجعه کنید. البته اگر نتوانید از سلامت کامپوزیت دندان های خود محافظت کنید، باید مرتبا به پزشک مراجعه کنید.

بررسی های منظم را با دندانپزشک خود انجام دهید تا در صورت بروز مشکلات به موقع تشخیص داده شود، تا بتوانید دندان های خود را نجات دهید و شما را از درمان های دندانپزشکی پرهزینه تر در آینده نجات دهد.

اطلاعات مهم در مورد کامپوزیت دندان

ماده رزین مورد استفاده حاوی ذرات پرکننده کوچکی از مواد مانند شیشه برای استحکام و مقاومت در برابر سایش است. این ترمیم ها سال ها به خوبی به شما خدمت می کنند. آنها حاوی بهترین و به روزترین مطالب موجود هستند. با این حال ، شما باید از اطلاعات زیر در مورد ترمیم های جدید خود آگاه باشید:

مانند دندان های طبیعی ، از جویدن غذاهای خیلی سخت روی کامپوزیت دندان (آب نبات سخت ، یخ و غیره) خودداری کنید زیرا هم مواد رزین و هم ساختار باقی مانده دندان ممکن است تحت فشارهای شدید شکسته شوند.

حساسیت به گرما و سرما چند روز و حتی چند هفته پس از ترمیم دندان وجود دارد. معمولاً هرچه حفره عمیق تر باشد، دندان حساس تر خواهد شد. اگر احساس می کنید که نیش شما به درستی متعادل نشده است، به پزشک خود مراجعه کنید.

ممکن است در طول عمل بافت لثه تحریک شود و ممکن است برای چند روز به همراه محل تزریق بی حسی دچار درد شود.

 

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

آپارات واتس اپ فیسبوک توییتر لینکدین اینستاگرام
آپارات فیسبوک توییتر لینکدین اینستاگرام

تماس بگیرید!

13 73 12 86 021

یا از طریق فرم نوبت دهی آنلاین درخواست خود را ثبت نمایید!

مطالب دندانپزشکی


کلیه حقوق این سایت متعلق به دندانپزشکی آریاس می‌باشد.