مراحل انجام کامپوزیت دندان

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مراحل انجام کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان از روش های درمانی برای برطرف کردن نواقص و آسیب های وارد شده به سطح دندان است. در این روش با استفاده از تکنیک های مختلفی یک لایه مستحکم بر روی دندان آسیب دیده قرار می گیرد و با استفاده از نور ویژه ای سفت و سخت می شود. در این مقاله مراحل انجام کامپوزیت دندان شرح داده می شود.

  • آماده کردن دندان
  • اسیدی کردن مینای دندان (و عاج)
  • اعمال عامل اتصال
  • قرار دادن کامپوزیت دندان
  • ترمیم ترمیم
  • ایجاد شکل نهایی و پرداخت
  • مراقبت های بعدی

مراحل عمل پیوند کامپوزیت دندان

الف) انتخاب سایه

کامپوزیت دندان در رنگ های متنوعی به وجود می آید و برای ترمیم ایجاد شده نیاز به انتخاب مناسب دارد.

دندانپزشک از راهنمای سایه خود استفاده خواهد کرد (شامل نمونه هایی از هر یک از رنگ های مختلف پیوندی است که باید انتخاب کنند) تا ببیند کدام سایه با نزدیک ترین رنگ را به دندان بیمار دارد و مشابه آن است. آنها به سادگی می توانند هر برگه نمونه را در کنار دندان نگه داشته و رنگ آن و سطح شفافیت را مقایسه کنند. همچنین ممکن است کامپوزیت جداگانه ای را برای لایه های مختلف انتخاب کنند.

مراحل انجام کامپوزیتمراحل انجام کامپوزیت

ب) تمیز کردن دندان

اگر سطح دندان کاملا تمیز نباشد پیوند قوی ایجاد نمی شود. دندانپزشک دندان بیمار را صیقل می دهد تا هر نوع آلودگی جمع شده (پلاک دندانی ، تارتار و ...) را از بین ببرد.

ج) تهیه دندان (حفاری و پیرایش)

میزان شکل دهی دندان که برای هر ترمیم خاص مورد نیاز متفاوت خواهد بود. با استفاده از نوع کاربردهای متفاوت آرایشی (بستن شکاف های دندان، ترمیم تراشه های جزئی، احتمالاً حتی چسباندن سطح جلوی دندان)، نیاز به کمی پیرایش نیست. در درجه اول برای ترمیم های سطحی میزانی از مینای دندان تراشیده می شود. در حالت افراطی دیگر، مانند ترمیم مورد نیاز برای ترمیم آسیب دیدگی ناشی از پوسیدگی دندان، میزان حفاری مورد نیاز ممکن است نسبتاً گسترده باشد. معمولا برای این نوع ترمیم، هم لایه های مینای دندان و هم لایه های عاج درگیر می شوند.

چ) اسیدی شدن سطح دندان

پس از کوتاه شدن دندان (در صورت لزوم)، روند پیوند واقعی آغاز می شود. مرحله اول شامل قرار دادن سطوح در معرض دندان با "نرم کننده دندان" اسیدی است. ژل مخصوص که حاوی 30 تا 40 درصد اسید فسفریک است در داخل سرنگ کوچکی قرار می گیرد. این ژل بر روی دندان قرار می گیرد و بعد از 15 دقیقه شسته می شود.

ه) اعمال عامل اتصال

اکنون دندانپزشک "ماده اتصال دهنده" (پلاستیک مایع) را با استفاده از یک قلم مو یا اعمال کننده کوچک روی سطح دندان قرار می دهد. گاهی اوقات آنها نیز هوا را به آرامی بر روی دندان می ریزند تا اطمینان حاصل شود که ماده اتصال به عنوان یک لایه نازک بر روی کل آماده سازی دندان و سطوح چسبانده پراکنده شده است.

پس از اعمال ماده پیوند دهنده، دندانپزشک نور مخصوصی را بر روی آن می تاباند.

ترمیم نقص های دندانترمیم نقص های دندان

نور یکی از این واحدها معمولاً به رنگ آبی است. این ماده کاتالیزور را در ماده اتصال دهنده فعال می کند که باعث سخت شدن آن می شود. حدود 10 تا 20 ثانیه بعد از تاباندن نور سطح مواد سخت می شود.

اکنون پیوند اولیه ای برای دندان ایجاد شده است. ماده اتصال دهنده ، پیوند میکرومكانیكی با سطح كج شده دندان ایجاد كرده است.

خ) ایجاد ترمیم یا استفاده از ترمیم کننده کامپوزیت دندان

اکنون که پیوند اولیه با سطح دندان ایجاد شده است (از طریق ماده اتصال دهنده) ، به لایه های پی در پی کامپوزیت دندانی اضافه می شود، بنابراین برای ترمیم، بخش عمده ای از شکل مورد نیاز خود را ایجاد می کند. با افزودن و تنظیم هر یک، با لایه ماده اتصال دهنده و یا لایه‌های کامپوزیتی که قبلاً قرار داده شده است، پیوند شیمیایی ایجاد می کند.

کامپوزیت دارای مواد مستحکمی است. دندانپزشک آن را در قسمت های کوچک اعمال می کند و به آرامی هر یک را در محل قرار می دهد، تا ترمیم دندان را به شکل دلخواه درآورد.

هنگامی که دندانپزشک از موقعیت کامپوزیت دندان رضایت داشته باشد، آنها مجموعه خود را با استفاده از همان نور که برای تنظیم ماده اتصال استفاده می کنند، در جای خود سفت و سخت می کنند. معمولاً بین 10 تا 40 ثانیه باید در معرض نور قرار بگیرد. اگر دندان پزشک بعد از قرارگیری مقدارهای اولیه متوجه شود که هنوز شکل نهایی مورد انتظار ایجاد نشده است، لایه های اضافی دیگری می تواند قرار دهد که معمولاً هر یک از آنها تقریباً 2 میلی متر ضخامت دارند.

قرار دادن لایه نهایی کامپوزیتقرار دادن لایه نهایی کامپوزیت

د) پیرایش و شکل دادن به ترمیم

یک دندانپزشک معمولا بخش عمده ای را ترمیم می کند و سپس از مته برای اصلاح آن به شکل مناسب استفاده می کند. از آنجایی که دندانپزشک کامپوزیت را ترسیم می کند، آنها از سنگ های صیقلی ، بریدگی ، دیسک و نوارهای ریز پی در پی استفاده می کنند تا اینکه یک لاستیک بسیار صاف و براق حاصل شود.

ز) پولیش نهایی

اکنون که همه چیز تنظیم شده است، دندانپزشک ترمیم و پولیش نهایی را انجام می دهد. پس از اتمام این کار، کامپوزیت تمام شده و آماده استفاده است.

یکی از دلایلی که دندانپزشکان تمایل دارند کامپوزیت را به عنوان چندین لایه نازک به جای تنها یک تکه قرار دهند، این است که نور ساطع شده از یک واحد پخت فقط در یک زمان می تواند به ضخامت زیادی برسد. اگر یک لایه خیلی ضخیم باشد، به طور کامل درمان نمی شود.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

آپارات واتس اپ فیسبوک توییتر لینکدین اینستاگرام
آپارات فیسبوک توییتر لینکدین اینستاگرام

تماس بگیرید!

13 73 12 86 021

یا از طریق فرم نوبت دهی آنلاین درخواست خود را ثبت نمایید!

مطالب دندانپزشکی


کلیه حقوق این سایت متعلق به دندانپزشکی آریاس می‌باشد.