علت های بوی بد دهان چیست؟

علت های بوی بد دهان

بوی بد دهان، که به آن halitosis نیز گفته می شود، می تواند ناراحت کننده باشد و در برخی موارد حتی ممکن است باعث اضطراب شود. جای تعجبی نیست که قفسه های فروشگاه از خمیر دندان، نعناع، دهانشویه و محصولات بسیار زیادی برای مبارزه با بوی دهان سرریز هستند. اما بسیاری از این محصولات فقط اقدامات موقت هستند زیرا علت این مشکل را برطرف نمی کنند. در بسیاری از موارد غذاها، شرایط و عادت های سلامتی دلیل ایجاد بوی بد دهان هستند. در بسیاری از موارد، بهداشت صحیح و مناسب دندان، بوی بد دهان را بهبود می بخشد. اگر تکنیک های ساده مراقبت از خود مشکلی را برطرف نمی کند، به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا مطمئن شوید که شرایط جدی تر باعث ایجاد بوی دهان شما نمی شود.

بوی بد دهانبوی بد دهان

محصولات و خدمات علائم بوی دهان بسته به منبع یا علت اصلی آن متفاوت است. از آنجا که ارزیابی از چگونگی بوی نفس شما دشوار است، از یک دوست نزدیک یا خانواده خود بخواهید تا سوالات خود را در بوی دهان تأیید کند. سعی کنید تغییراتی در سبک زندگی ایجاد کنید ، مانند مسواک زدن دندان و زبان پس از غذا ، استفاده از نخ دندان و نوشیدن آب زیاد می تواند مفید باشد. اگر بوی دهان شما بعد از ایجاد چنین تغییراتی ادامه پیدا کرد ، به دندانپزشک خود مراجعه کنید. اگر دندانپزشک تشخیص دهد که وضعیت جدی باعث ایجاد بوی بد دهان شما شده است، ممکن است شما را به پزشک دیگری ارجاع دهد تا علت بو را پیدا کند. موارد مختلفی وجود دارد مانند:

  • غذا: شکستن ذرات مواد غذایی در داخل و اطراف دندان های شما می تواند باکتری ها را افزایش داده و باعث بو شود. خوردن غذاهای خاص مانند پیاز ، سیر و ادویه جات نیز می تواند باعث بوی بد دهان شود. بعد از هضم این غذاها ، وارد جریان خون شما می شوند، به ریه های شما منتقل می شوند و بر نفس شما تأثیر می گذارند.
  • مصرف دخانیات: سیگار کشیدن باعث بوی بد دهان می شود. افراد سیگاری و مصرف کنندگان تنباکو خوراکی نیز به احتمال زیاد به بیماری لثه مبتلا هستند.
  • بهداشت ضعیف دندان: اگر روزانه مسواک نزنید و نخ استفاده نکنید، ذرات غذا در دهان شما باقی می ماند و باعث بوی بد دهان می شود. لایه بدون رنگ و چسبنده ای از باکتری ها (پلاک) روی دندان های شما شکل می گیرد. در صورت عدم استفاده از برس، پلاک می تواند لثه های شما را تحریک کند و درنهایت بین دندان ها و لثه ها جیب های پر از پلاک ایجاد کند (پریودنتیت).
  • زبان: زبان شما همچنین می تواند باکتری هایی که بو ایجاد می کنند را به دام بیندازید.
  • دندان مصنوعی: دندان های مصنوعی که به طور مرتب تمیز نمی شوند یا به درستی جا نمی شوند می توانند از باکتری و ذرات غذایی ایجاد کنند.
  • دهان خشک: بزاق به پاکسازی دهان شما کمک می کند و ذراتی را که بوی بد ایجاد می کنند ، از بین می برد. وضعیتی به نام خشکی دهان می تواند به بوی بد دهان کمک کند زیرا تولید بزاق کاهش می یابد. خشکی دهان به طور طبیعی در هنگام خواب اتفاق می افتد و منجر به "نفس صبح" می شود و اگر با باز بودن دهان بخوابید ، بدتر می شود. خشکی مزمن دهان می تواند در اثر مشکل در غدد بزاقی و برخی بیماری ها ایجاد شود.

علت های بوی بد دهانعلت های بوی بد دهان

  • داروها: برخی از داروها می توانند بطور غیرمستقیم با کمک به خشکی دهان باعث ایجاد بوی بد دهان شوند. دیگران می توانند در بدن شکسته شوند تا مواد شیمیایی موجود در نفس شما آزاد شود.
  • عفونت در دهان: بوی بد دهان می تواند ناشی از زخم های جراحی بعد از عمل جراحی دهان مانند از بین بردن دندان یا در نتیجه پوسیدگی دندان ، بیماری لثه یا زخم های دهان باشد.
  • سایر شرایط دهان ، بینی و گلو: بوی دهان گاهی اوقات ناشی از سنگ های کوچکی است که در لوزه ها تشکیل می شود و با باکتری هایی که بو ایجاد می کنند پوشیده شده است. عفونت ها یا التهاب مزمن در بینی ، سینوس ها یا گلو، می تواند باعث بوی بد دهان شود.
  • علل دیگر: بیماری هایی مانند برخی از سرطان ها و شرایطی مانند اختلالات متابولیک می توانند به واسطه مواد شیمیایی تولید شده، بو و بوی نفس متمایزی ایجاد کنند. ریفلاکس مزمن اسیدهای معده (بیماری ریفلاکس معده دستگاه گوارش یا GERD) می تواند با بوی بد دهان همراه باشد. نفس بد در كودكان كوچك می تواند ناشی از جسم خارجی مانند یك قطعه غذایی باشد كه در سوراخ بینی قرار دارد.

بوی بد دهان ، که از نظر پزشکی به آن هالیتوز گفته می شود ، می تواند ناشی از عادت های بهداشتی ضعیف دندان باشد و ممکن است نشانه ای از سایر مشکلات سلامتی باشد. همچنین با انواع غذاهایی که می خورید و سایر عادات ناسالم سبک زندگی ، بوی دهان نیز می تواند بدتر شود.

بهداشت دهان و دندانبهداشت دهان و دندان

چگونه آنچه شما می خورید بر تنفس تأثیر می گذارد؟

تمام غذاهایی که می خورید در دهان شما شکسته می شوند و در لابه لای دهان و دندان قرار می گیرند. اگر غذاهایی با بوهای شدید (مانند سیر یا پیاز) می خورید ، مسواک زدن ، نخ دندان و حتی دهانشویه صرفاً بوی موقتی را می پوشاند. تا وقتی غذاها از بدن شما نگذشته، بو به طور کامل از بین نمی رود.

 

 

 

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

آپارات واتس اپ فیسبوک توییتر لینکدین اینستاگرام
آپارات فیسبوک توییتر لینکدین اینستاگرام

تماس بگیرید!

13 73 12 86 021

یا از طریق فرم نوبت دهی آنلاین درخواست خود را ثبت نمایید!

مطالب دندانپزشکی


کلیه حقوق این سایت متعلق به دندانپزشکی آریاس می‌باشد.