سفید کردن لمینت و کامپوزیت دندان

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 سفید کردن لمینت و کامپوزیت دندان

لمینت دندانپزشکی یک پوسته نازک است که توسط مواد رنگی دندان و بر اساس نیاز فرد طراحی شده است. این پوسته ها به منظور تغییر رنگ، شکل، اندازه یا طول آنها و بهبود ظاهری به سطح جلوی دندان‌ها متصل می‌شوند.

این ورقه چینی از لایه های مختلف پرسلن نازک ساخته شده است که توسط مینای دندان طبیعی و لایه چسبنده جایگزین می شوند. برخلاف تصورات عمومی، برای استفاده از لمینت نیازی به خراش دادن دندان نیست. در صورتی که یک روش درمانی مناسب توسط دندانپزشک مخصوص انتخاب شود، برخی از مقادیر آماده سازی محدود برای جاسازی لمینت ها بدون هیچ گونه آسیبی به دندان های طبیعی استفاده می‌شود. همچنین سفید کردن لمینت نیز از موارد مهم استفاده از این نوع روکش است.

سفید کردن لمینت و کامپوزیت دندانسفید کردن لمینت و کامپوزیت دندان

در کنار جنبه زیبایی ، عملکرد صحیح لمینت نیز مهم است ، همچنین اتصال صحیح و قوی دندان های طبیعی و روکش چینی ضروری است. پس از نصب، رزین هایی که به نور حساس هستند توسط دندان پزشک مورد استفاده قرار می گیرد تا باعث قوی شدن لمینت شود.

آیا لمینت دندان می تواند دندان های شما را خراب کند؟

خیر، باید بدانید که اگر دندانپزشک شما متخصص زیبایی است و تجربه کافی در این زمینه دارد، دندان های طبیعی شما آسیب نمی بینند. دندانپزشک شما از شما می خواهد که اشعه ایکس عمومی از دهان و فک شما را بگیرد و دندان های شما را بررسی کند تا مطمئن شود که لمینت دندان برای شما مناسب است. اگر دندانپزشک متوجه شود که لمینت برای شما مناسب نیست، روش های درمانی دیگری مانند روکش کامپوزیت، کاشت دندان، ارتودنسی یا سفید کردن دندان را پیشنهاد می کند. نگهداری و سفید کردن لمینت دندان نکته ای بسیار مهم است که باید همواره به آن توجه داشته باشید.

تغییر رنگ لمینت ها و سفید کردن لمینت

دندان های طبیعی همواره در مقابل لکه های چای و قهوه آسیب پذیرند اما لمینت ها، به دلیل استفاده از مواد با با کیفیت در ساخت آنها، به این لکه ها مقاوم هستند. روش های مختلفی برای سفید کردن لمینت ها وجود دارد.

لمینت ها نیز بعد از گذشت زمان دچار آسیب ها و آلودگی هایی می شوند که ممکن است ناخوشایند به نظر برسد. از آن جایی که لمینت ها بسیار شبیه به دندان های شما هستند و دارای رنگ کاملا طبیعی هستند به سختی دچار تغییر رنگ می شوند. اما با این حال مواردی وجود دارد که باعث تغییر رنگ آن ها می شود. برای سفید کردن لمینت بهتر است به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

لکه ها و تغییر رنگ لمینتلکه ها و تغییر رنگ لمینت

اگر لمینت شما دچار تغییر رنگ شده است برای سفید کردن لمینت بهتر از به جای استفاده از روش های خانگی حتما به پزشک خود مراجعه کنید. پزشک ابتدا نوع لکه های ایجاد شده بر روی لمینت را بررسی می کند و در صورتی که میزان آسیب دیدگی و لکه روی لمینت بسیار شدید باشد، پزشک تصمیم به تعویض لمینت می گیرد.

بهتر است قبل از تغییر رنگ و آسیب دیدن لمینت همیشه نکات بهداشتی دهان و دندان را رعایت کنید و در صورت بروز آسیب برای سفید کردن لمینت به دندان پزشک خود مراجعه کنید.

تغییر رنگ و سفید کردن کامپوزیت دندان

مراقبت از روکش های کامپوزیتی دندان بسیار ضروری است. در غیر این صورت دچار آسیب های فراوان می شوند و لکه های مختلفی بر روی آن ها ایجاد می شود. سیگار و نوشیدنی هایی مانند چای و قهوه و نوشابه و... باعث ایجاد لکه های مختلف و تغییر رنگ در کامپوزیت ها می شود.

روش های بسیار زیادی برای برطرف کردن لکه های کامپوزیت وجود دارد. البته توجه داشته باشید روش های خانگی کارایی ندارند. کامپوزیت ها به سختی دچار لکه می شوند و معمولا در مقابل این گونه آسیب ها مقاوم هستند.

  • استفاده از مسواک مناسب: استفاده از مسواک نامناسب باعث آسیب به دندان ها می شود. هم دندان های طبیعی و هم دندان های دارای روکش کامپوزیت باید با مسواک نرم تمیز شوند. سفت و سخت بودن مسواک باعث آسیب دیدن دندان و تغییر رنگ آن می شود.
  • مراجعه دوره ای به پزشک برای تمیز کردن کامپوزیت: بعد از مدتی که از کاشت دندان می گذرد مواد غذایی باعث لکه دار شدن کامپوزیت می شود.با مراجعه منظم به پزشک کامپوزیت های خود را تمیز کنید.
  • ترک سیگار و استفاده کمتر از نوشیدنی هایی مانند چای، قهوه، نوشابه و... : مصرف سیگار و استفاده زیاد از نوشابه و قهوه و چای باعث ایجاد لکه در دندان می شود. با ترک سیگار و کم کردن مصرف این نوشیدنی ها از لکه دار شدن کامپوزیت جلوگیری کنید. همچنین گاز و قند فراوان موجود در نوشابه باعث ایجاد لکه در کامپوزیت ها می شود.
  • مسواک زدن بعد از خوردن غذا: به صورت مرتب بعد از مصرف مواد غذایی دندان های خود را مسواک بزنید. قند موجود در مواد غذایی به مرور باعث آسیب به دندان و تغییر رنگ آن می شود.
  • استفاده از خمیر دندان پولیش: یکی دیگر از راه های پاک کردن لکه های دندان استفاده از خمیر دندان دارای پولیش است.خمیر دندان های معمولی فقط لکه های سطحی را از روکش کامپوزیت پاک می کنند. می توانید با مشورت از پزشک خود خمیر دندان های حاوی فلوراید بیشتر یا خمیر دندان های مخصوص پاک کردن لکه کامپوزیت استفاده کنید.
  • استفاده نکردن از خمیر دندان های حاوی جوش شیرین: جوش شیرین باعث آسیب جدی و لکه دار شدن روکش های کامپوزیت می شود.

روکش های کامپوزیتی دارای ساختار سرامیکی هستند و به راحتی لکه دار نمی شوند اما انجام کارهای پیشگیرانه برای لکه دار نشدن آن ها ضروری است.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

آپارات واتس اپ فیسبوک توییتر لینکدین اینستاگرام
آپارات فیسبوک توییتر لینکدین اینستاگرام

تماس بگیرید!

13 73 12 86 021

یا از طریق فرم نوبت دهی آنلاین درخواست خود را ثبت نمایید!

مطالب دندانپزشکی


کلیه حقوق این سایت متعلق به دندانپزشکی آریاس می‌باشد.