روش های ترمیم دندان شکسته

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

روش های ترمیم دندان شکسته

شاید برای شما نیز پیش آمده باشد که چیزی سخت در دهانتان باشد و سعی کنید با دندان آن را خرد کنید. یخ یا یک تکه آبنبات یا هر چیز دیگری که به راحتی حل نمی شود و مجبور به شکستن آن با دندان می شوید. این کار به دندان شما آسیب می زند و به مرور باعث شکسته شدن دندان می شود.

ترمیم دندان شکستهترمیم دندان شکسته

مینایی که دندان های شما را در بر گرفته از سخت ترین مواد بافت بدن است اما قدرت آن محدودیت هایی دارد. افتادن، ضربه زدن یا گاز گرفتن چیزی سخت (به خصوص اگر دندان از قبل پوسیدگی داشته باشد) می تواند باعث تراشه یا شکسته شدن دندان شود. اگر به صورت اتفاقی دندان خود را شکسته اید، کافی است به پزشک مراجعه کنید. موارد زیادی وجود دارد که دندانپزشک شما برای رفع شکستگی می تواند انجام دهد.

چگونه می توان از یک دندان خرد شده یا شکسته مراقبت کرد

اگر دندان شما شکسته یا تراش خورده است، در اسرع وقت برای ترمیم دندان شکسته به دندانپزشک خود مراجعه کنید. در غیر این صورت، دندان شما می تواند بیشتر آسیب دیده یا آلوده شود و باعث می شود دندان شما از دست برود.

می توانید اقدامات خود مراقبتی زیر را امتحان کنید:

اگر دندان درد دارید، استامینوفن یا یکی دیگر از مسکن های بدون نسخه را مصرف کنید. دهان خود را با آب نمک بشویید.

اگر محل شکستگی دندان تیز شده است، می توانید با استفاده از پارافین موم یا آدامس بدون قند شکستگی را بپوشانید تا به زبان یا دهان شما آسیب وارد نشود.

روش های مختلف ترمیم دندان شکستهروش های مختلف ترمیم دندان شکسته

اگر باید غذا بخورید، غذاهای نرم بخورید و از گاز گرفتن روی دندان شکسته پرهیز کنید.

ترمیم دندان شکسته به عمق شکستگی بستگی دارد. در ادامه روش های مختلفی که پزشک برای ترمیم دندان شکسته استفاده می کند بیان شده است.

  • پر کردن دندان با باندینگ

اگر بخش کوچکی از دندان شما شکسته باشد و آسیب جزئی به مینا وارد شده باشد، دندانپزشک با پر کردن این آسیب را تعمیر می کند. اگر دندان های جلویی شما دچار آسیب شده باشند و هنگام لبخند زدن مشخص باشد، دندان پزشک برای ترمیم از روش باندینگ استفاده می کند.

  • کلاه دندان یا تاج

اگر بخش بزرگی از دندان جدا شده و آسیب دیده باشد یا دندان پوسیدگی زیادی داشته باشد، برای ترمیم دندان شکسته دندانپزشک ممکن است بخشی از دندان باقی مانده را بردارد و آن را با تاج یا همان کلاه به شکل دندان ساخته شده برای محافظت از دندان و بهبود آن بپوشاند. ظاهر تاج های دائمی از فلز، چینی ساخته شده، رزین یا تمام سرامیک ساخته می شوند. هر کدام دارای ویژگی های خاصی هستند اما تاج های تمام از بقیه قوی تر هستند.

اگر قسمت بالای دندان به طور کامل از بین رفته باشد اما ریشه هنوز دست نخورده باشد، دندانپزشک یا یک متخصص اندودنتیست برای ترمیم دندان شکسته ممکن است ریشه درمانی را انجام دهد.

گرفتن تاج معمولاً دو مراجعه به مطب دندانپزشک انجام می شود. در اولین ملاقات، دندانپزشک شما ممکن است از اشعه X برای بررسی ریشه های دندان و استخوان اطراف آن استفاده کند. در صورتی که مشکلی برای کار وجود نداشته باشد، دندانپزشک دندان و لثه را بی حس می کند و به اندازه کافی از دندان باقی مانده جدا می کند تا جایی برای تاج جدید ایجاد کند. در مرحله بعد، دندانپزشک شما از ماده ای مانند بتونه استفاده می کند تا از دندان دریافت شده تاج و همچنین دندان متضاد (روشی که هنگام نیش زدن آن را لمس می کند) استفاده کند. برداشت ها به آزمایشگاهی که در آن تاج ساخته شده ارسال می شود و دندانپزشک یک تاج موقت از جنس آکریلیک یا فلز نازک برای شما قرار می دهد.

در حین مراجعه بعدی برای ترمیم دندان شکسته، که معمولا دو تا سه هفته بعد است، دندانپزشک شما تاج موقت را برمی دارد و تاج دائمی را جایگزین می کند.

  • ونیرهای دندانپزشکی

اگر یک دندان جلو شکسته یا تراشیده شود، یک روکش دندان می تواند باعث شود مجدداً کامل و سالم به نظر برسد. ونیرهای دندان پزشکی روکش نازکی از جنس پرسلن به رنگ دندان هستند که کل قسمت جلوی دندان را می پوشاند. این کار با یک قسمت ضخیم تر قسمت شکسته را می پوشاند.

استفاده از کامپوزیت برای ترمیم دندان شکستهاستفاده از کامپوزیت برای ترمیم دندان شکسته

برای ترمیم دندان شکسته، دندانپزشک شما حدود 0.3 تا 1.2 میلی متر از مینای دندان را به طور کامل برمیدارد. در مرحله بعدی دندانپزشک قالب دندان را به آزمایشگاه دندانپزشکی ایجاد می کند و باعث می شود روکش ایجاد شود. هنگامی که روکش آماده است، معمولاً یک یا دو هفته بعد، برای قرار دادن آن باید به دندانپزشک برگردید. برای قرار دادن روکش، ابتدا دندانپزشک شما سطح دندان را با مایع آغشته می کند تا آن را سفت کند. سپس دندانپزشک روکش را روی دندان آماده قرار می دهد. پس از قرار گرفتن روکش، دندانپزشک شما از نور ویژه ای برای فعال کردن مواد شیمیایی موجود در روکش استفاده می کند تا به سرعت ماده سفت شود.

  • درمان ریشه کانال

اگر دندان شما صدمه دیده، تغییر رنگ داده شده، یا به گرما حساس است، احتمالاً پالپ آسیب دیده یا بیمار است. بافت پالپ می تواند از بین برود و اگر برداشته نشود، دندان می تواند آلوده شود و نیاز به استخراج دارد. در ترمیم دندان شکسته درمان ریشه شامل ریشه مرده، تمیز کردن کانال ریشه و سپس آب بندی آن است.

 

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

آپارات واتس اپ فیسبوک توییتر لینکدین اینستاگرام
آپارات فیسبوک توییتر لینکدین اینستاگرام

تماس بگیرید!

13 73 12 86 021

یا از طریق فرم نوبت دهی آنلاین درخواست خود را ثبت نمایید!

مطالب دندانپزشکی


کلیه حقوق این سایت متعلق به دندانپزشکی آریاس می‌باشد.