تفاوت بلیچینگ و جرمگیری دندان چیست؟

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

تفاوت بلیچینگ و جرمگیری دندان چیست؟

با پیدایش روش های درمانی جدید، امروزه لبخند بهتری در دسترس افراد است. بلیچینگ یکی از محبوب ترین روش های سفید کننده دندان است. رنگ عاج مینا می تواند به رنگ زرد، نارنجی، قهوه ای، خاکستری حتی آبی یا سبز تبدیل شود. از دلایل تغییر رنگ دندان استفاده از قهوه یا تنباکو، صدمه وارد شده به دندان، خوردن آنتی بیوتیک تتراسایکلین یا مقادیر زیاد فلوراید در حین رشد دندان و... می باشد. در این مقاله دو روش بلیچینگ دندان و جرمگیری دندان بررسی و مقایسه می شوند.

اگرچه بسیاری از لک ها با یک روش سفید کننده با موفقیت از بین می روند، اما سفید شدن برای افرادی که دارای دندان های حساس هستند، ناراحت کننده است.

تفاوت بلیچینگ و جرمگیریتفاوت بلیچینگ و جرمگیری

بلیچینگ دندان در مقابل جرمگیری دندان

بلیچینگ و جرمگیری دندان دو روش دندانپزشکی برای سفید شدن دندان هستند که اغلب بیماران تفاوت آن ها را نمی دانند. با این حال، رویه ها و اهداف آنها کاملاً متفاوت است. هدف اصلی جرمگیری دندان ها از بین بردن پلاک از سطح دندان ها به منظور جلوگیری از پوسیدگی دندان و بیماری لثه است. هدف اصلی بلیچینگ دندان ها از بین بردن لکه ها برای اهداف آرایشی و زیبایی است. جرمگیری دندان برای سلامتی دندان ها و لثه های شما مهم است، در حالی که روش های بلیچینگ دندان ها کاملاً برای زیبایی هستند.

موارد استفاده جرمگیریموارد استفاده جرمگیری

اهمیت جرمگیری دندان ها به صورت حرفه ای

جرمگیری دندان به صورت حرفه ای به طور معمول توسط متخصصان بهداشت دندانپزشکی انجام می شود، که دارای تخصص خاصی برای تمیز کردن و صیقل دادن دندان ها هستند. معمولاً دندانپزشکان هر 6 ماه یکبار تمیز کردن کامل و حرفه ای را توصیه می کنن ، اگرچه برخی از بیماران در صورت مستعد پوسیدگی یا سابقه بیماری لثه ممکن است بیشتر به تمیز کردن نیاز داشته باشند.

پروفیلاکسی نامی جالب برای یک روش معمول جرمگیری دندان ها است. این روش استاندارد روشی است که بیشتر بیماران هر 6 ماه یا بیشتر در یک دندانپزشکی انجام می دهند. به طور معمول، پروفیلاکسی تارتار و پلاک را از بین دندان ها خارج می کند.

پوسته پوسته شدن گاهی اوقات "تمیز کردن عمیق" یا "تمیز کردن پیشرفته" نامیده می شود. این نوع روش تمیز کردن اغلب برای بیمارانی که علائم بیماری لثه را نشان می دهند توصیه می شود. بیماری لثه یک عفونت لثه است که منجر به تورم، درد و ایجاد فاصله بین لثه و دندان می شود.

اهمیت بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان ها در واقع گروهی از رویه ها است که می تواند با هدف تولید دندان های سفیدتر و روشن تر انجام شود. متخصصان با این روش لکه های ناشی از قهوه ، شراب، سیگار کشیدن و قرار گرفتن در معرض کلی غذا و پلاک را در طول زندگی از بین می برد. این روش فواید سلامتی خاصی ندارد، بلکه بیشتر برای اهداف آرایشی انجام می شوند. به همین دلیل، بیمه دندانپزشکی معمولاً روش های سفید کردن دندان را شامل نمی شود.

بلیچینگ دندانبلیچینگ دندان

 

انواع روش های بلیچینگ دندان ها

چندین روش مختلف برای سفید کردن دندان ها به روش بلیچینگ وجود دارد که برخی از آنها در خانه و برخی دیگر که فقط توسط یک دندانپزشک حرفه ای انجام می شود. سفید کردن دندان ها به طور کلی بی خطر است. اما اگر سابقه حساسیت دندان یا مینای دندان ضعیف دارید، ممکن است کاندیدای خوبی نباشید. اگر تصمیم به انجام یک روش سفید کننده حرفه ای دارید، دندانپزشکان ابتدا وضعیت دندان های شما را ارزیابی می کنند تا اطمینان حاصل شود که از انجام آن بی خطر است.

شما می توانید مارک های بی شماری از نوارهای سفید کننده موجود در بازار را در داروخانه محلی خود پیدا کنید. این مارک ها به طور معمول از پراکسید هیدروژن به عنوان ماده فعال استفاده می کنند و حاوی غلظت کمتری از پراکسید نسبت به محصولات داخلی هستند که دندانپزشک شما از آنها استفاده خواهد کرد.

اگر تغییر رنگ جدی تری داشته باشید و یا دندان های خیلی زرد دارید، بهترین روش درمانی سفید کننده دندان ها توسط دندانپزشک شما انجام می شود. سفید کردن با لیزر یکی از رایج ترین روش های سفیدکننده در مطب است که توسط متخصصان ارائه می شود.

در طی این روش، ماده سفید کننده ای روی دندان های شما اعمال می شود و سپس برای فعال کردن محصول سفید کننده، لیزر خاصی به لبخند شما اختصاص می یابد. نتایج چشمگیر را می توان در یک قرار ملاقات مشاهده کرد. اگر لکه های سرسختی دارید و یا می خواهید نتایج بسیار چشمگیری داشته باشید ، دندانپزشک شما ممکن است در طی یک جلسه ، سفید کننده را مجدداً اعمال کرده و با لیزر چندین بار فعال کند.

اهداف و مزایای بلیچینگ دندان ها

فواید اصلی سفید کردن دندان ها لبخند سفیدتر و روشن تر است که می تواند اعتماد به نفس شما را تقویت کند و همچنین به شما کمک کند تا در مورد پیشروی از دندان ها مراقبت کنید! با تمیز نگه داشتن دندان ها و جلوگیری از خوردن غذاهایی که باعث آسیب به دندان می شوند، نتایج بلیچینگ شما برای سال ها باقی خواهد ماند.

موارد استفاده از بلیچینگ

بلیچینگ معمولا تاثیری در سلامت دندان ها ندارد و برای موارد زیبایی به کار می رود. اگر لبخند ناخوشایند به دلیل دندان های زرد یا لکه دار دارید می توانید از این روش استفاده کنید. همچنین به دلیل تاثیر نداشتن استفاده از خمیر دندان و تمیز کننده های دیگر در بهبود لکه های دندان بلیچینگ می تواند گزینه مناسبی باشد.

اهمیت بلیچینگاهمیت بلیچینگ

جرمگیری دندان ها برای سلامت دندان ضروری است و بلیچینگ دندان ها یک فرایند انتخابی آرایشی است که می تواند ظاهر لبخند شما را بهبود بخشد. اگر از رنگ دندان های خود ناراضی هستید و می خواهید از روش های بلیچینگ برای زیبایی دندان ها استفاده کنید می توانید به مراکز دندان پزشکی معتبر مراجعه کنید.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

آپارات واتس اپ فیسبوک توییتر لینکدین اینستاگرام
آپارات فیسبوک توییتر لینکدین اینستاگرام

تماس بگیرید!

13 73 12 86 021

یا از طریق فرم نوبت دهی آنلاین درخواست خود را ثبت نمایید!

مطالب دندانپزشکی


کلیه حقوق این سایت متعلق به دندانپزشکی آریاس می‌باشد.