_____    بلیچینگ دندان    _____

بلیچینگ یا سفید کردن دندان چیست؟

آیا یک لبخند روشن‌تر می خواهید؟ هنگامی که صحبت از سفید کردن دندان است، دو گزینه پیش روی شماست، سفید کردن دندان در منزل و سفید کردن دندان در مطب پزشک.

هر دو گزینه بلیچینگ دندان از مواد سفید کننده مبتنی بر پراکسید استفاده می کنند. سیستم های خانگی دارای 3 تا 20 درصد پراکسید (کاربامید یا پراکسید هیدروژن) هستند. سیستم های داخل مطب از 15٪ تا 43٪ پراکسید دارند.

بلیچینگبلیچینگ

به طور کلی، هر چه مدت زمان بیشتری یک محلول قوی تر را بر روی دندان خود قرار دهید، تاثیر بیشتری بر روی سفیدی دندان شما می گذارد. هرچه میزان پراکسید موجود در محلول سفید کننده بیشتر باشد، باید مدت زمان کمتری روی دندان قرار گیرد. اگر ژل مدت طولانی روی دندان قرار بگیرد رطوبت دندان بالا می رود و باعث حساسیت دندان می شود.

برای هر گزینه جوانب مثبت و منفی وجود دارد، پس بهتر است قبل از استفاده از کیت های سفید کننده دندان در خانه ، حتما با دندانپزشک خود مشورت کنید زیرا همه افراد نتایج خوبی نخواهند دید.

سفید کردن دندان در مطب

بلیچینگ دندان ها در مطب و توسط دندانپزشک در مدت زمان کمتری دندان ها را سفید و روشن می کند. محلول سفید کننده ای که دندان پزشکان در مطب استفاده می کنند نسبت به کیت هایی خانگی بسیار قوی تر است. علاوه بر آن دندان پزشک ها از گرما ، نور یا ترکیبی از هر دو برای سرعت بخشیدن به عمل بلیچینگ استفاده می کنند.

چشمگیرترین نتایج به این صورت است که دندان ها معمولاً سه تا هشت سایه روشن تر می شود. برخی از دندان پزشکان از تکنیک هایی استفاده می کنند که می تواند در یک جلسه 2 ساعته انجام شوند. هزینه سفید کردن دندان در مطب نیز متفاوت است.

سفید کردن دندان در مطبسفید کردن دندان در مطب

درک جذابیت سفید کردن دندان آسان است. بعلاوه، چه کسی نمی خواهد دندان های سفیدتر و روشن تر داشته باشد؟ اما، بدون درک جوانب منفی و مثبت سفید کردن دندان، تصمیم گیری آگاهانه در مورد سفید کردن دندان دشوار است. در اینجا حقایقی در مورد سفید کردن دندان ها وجود دارد ، بنابراین می توانید تصمیم بگیرید که آیا این انتخاب مناسبی برای شما هست یا خیر.

سفید کردن دندان چیست؟

بلیچینگ یک روش رایج در دندانپزشکی زیبایی است که از محصولات سفید کننده (معمولاً حاوی پراکسید هیدروژن یا کاربامید پراکسید به عنوان ماده سفید کننده) استفاده می کند تا دندان های شما سفیدتر و روشن تر شود. دندانپزشک شما می تواند دندان های شما را در مطب سفید کند ، یا می توانید محصولات سفید کننده در منزل مانند ژل و نوار را انتخاب کنید.

مزایای استفاده از بلیچینگمزایای استفاده از بلیچینگ

جوانب مثبت بلیچینگ

فواید سفید کردن دندان های شما عمدتاً از نظر زیبایی است. آکادمی دندانپزشکی زیبایی آمریکا گزارش می دهد که 96 درصد از بزرگسالان معتقدند لبخندهای جذاب عمدتا به دلیل دندان های سفید تر است. اعتماد به نفس که غالباً با لبخند سفیدتر به وجود می آید ، یکی دیگر از مزایای کلیدی سفیدتر کردن دندان های شما است.

خطرات احتمالی و عوارض جانبی بلیچینگ

سفید کردن دندان ها می تواند عوارض جانبی زیادی ایجاد کند. حساسیت دندان و تحریک لثه ممکن است رخ دهد. با این حال ، کلینیک Cleveland خاطرنشان می کند که سوزش لثه معمولاً توسط قالب های سفید کننده بد (به جای خود عامل سفید کننده) ایجاد می شود و حساسیت و سوزش بافت اغلب در طی یک یا سه روز از پایان درمان از بین می رود.

یکی از بررسی های سال 2014 اعلام کرده است که مواد سفید کننده قوی می توانند باعث سوختگی بافت نرم (لثه) ، احساس سوزش در گلو و ناراحتی معده شوند. در این بررسی همچنین ذکر شده است که هنوز هم بحث بر سر اینکه آیا سفید شدن دندان بر ساختار فیزیکی دندان ها از جمله مینای دندان تأثیر دارد یا نه وجود دارد.

آیا بلیچینگ یک روش امن است؟

هنگامی که دستورالعمل های سازنده به درستی رعایت شود ، طبق یک بررسی 2015 ، مواد سفید کننده دندان مبتنی بر پراکسید بی خطر هستند. این محصولات سفید کننده شامل شوینده ها، خمیردندان ها، نوارها، ژل ها، سفید کننده های مبتنی بر قالب و درمان های سفید کننده داخل بدن می باشد. این بررسی توصیه می کند که سفید کردن دندان ها باید توسط یک مراقب بهداشت دهان و دندان صورت بگیرد تا خطرات احتمالی را کاهش داده و نتایج سفید کننده را به حداکثر برساند. انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) همچنین توصیه می کند که دندان های خود را فقط بعد از مشاوره با دندانپزشک سفید کنید تا از نتیجه کار اطمینان داشته باشید.

چه زمانی نباید از بلیچینگ استفاده کرد؟

در حالی که سفید کردن دندان های شما فواید زیبایی دارد، اما برای همه این گونه نیست. بلیچینگ اغلب می تواند گران باشد و روی انواع تغییر رنگ دندان کار نمی کند. ADA خاطرنشان می کند که مواد سفید کننده بر روی روکش ها ، پر کردن ها ، تاج ها و کلاه ها موثر نیستند و احتمالاً برای تغییر رنگ قهوه ای ، خاکستری یا ناشی از صدمه یا دارو کار نمی کنند. به همین دلیل مهم است که قبل از هزینه کردن برای محصولات سفید کننده دندان، با دندانپزشک خود معاینه کنید.

چند بار باید از روش بلیچینگ استفاده شود؟

سفید کردن دندان های شما غالبا خطر عوارض جانبی منفی مانند حساسیت دندان و آسیب به مینای دندان و لثه را افزایش می دهد. اما هیچ دستورالعمل رسمی برای چگونگی سفید کردن ایمن با خیال راحت وجود ندارد. به همین دلیل مهم است که توصیه دندانپزشک خود را جدی بگیرید و همیشه از دستورالعمل های محصول پیروی کنید. برخی متوجه می شوند که سفیدی بعد از گذشت فقط یک ماه از بین می رود، در حالی که برخی دیگر تا یک سال اثر بلیچینگ را بر دندان های خود مشاهده کنند.

روش های مختلف بلیچینگروش های مختلف بلیچینگ

معایب بلیچینگ

دانستن جوانب مثبت و منفی سفید کردن دندان به شما کمک می کند تا تعیین کنید که آیا این کار برای شما مناسب است یا نه. در صورت استفاده صحیح، محصولات سفید کننده دندان ایمن تلقی می شوند، اما برای همه نوع لکه های موجود مؤثر نیستند. همیشه قبل از سفید کردن با دندانپزشک خود مشورت کنید.

روند سفید کردن دندان، رنگ دندان را روشن می کند.  سفید کردن دندان با تغییر رنگ درونی یا از بین بردن و کنترل شکل گیری لکه های بیرونی حاصل می شود. تخریب شیمیایی کروموژن ها در داخل یا روی آن به عنوان سفید کننده نامیده می شود.

پراکسید هیدروژن ماده موثره ای است که بیشتر در محصولات سفید کننده استفاده می شود و به عنوان هیدروژن پراکسید یا کاربامید پراکسید تحویل داده می شود. پراکسید هیدروژن مشابه کاربامید پراکسید است زیرا وقتی در تماس با آب است آزاد می شود. هنگامی که به داخل دندان پخش شود ، پراکسید هیدروژن به عنوان یک ماده اکسید کننده عمل می کند و تجزیه می شود تا رادیکال های آزاد ناپایدار تولید کند. در فاصله بین نمک های معدنی در مینای دندان ، این رادیکال های آزاد ناپایدار به مولکول های رنگدانه ارگانیک متصل می شوند و در نتیجه اجزای رنگی کوچک و به شدت کم رنگ تر می شوند.  با انعکاس نور کمتری ، این مولکول های کوچکتر "اثر سفید کننده" ایجاد می کنند.  برای از بین بردن لکه ها محصولات مختلفی در بازار موجود است. برای موفقیت آمیز بودن روش سفید کردن ، متخصصان دندانپزشکی باید به درستی نوع ، شدت و محل تغییر رنگ دندان را تشخیص دهند.

معایب بلیچینگمعایب بلیچینگ

سایه طبیعی

درک رنگ دندان چند عاملی است. بازتاب و جذب نور توسط دندان می تواند تحت تأثیر عوامل مختلفی از جمله انتقال خاصه نور از طریق دندان باشد. بازتاب خاص در سطح؛ بازتاب نور پراکنده در سطح؛ جذب و پراکندگی نور در بافت های دندانی؛ مواد معدنی مینای دندان؛ ضخامت مینای دندان؛ رنگ عاج ، مشاهده انسان، خستگی چشم ، نوع نور حادثه و وجود لکه های بیرونی و ذاتی. علاوه بر این ، درخشش دندان بسته به میزان روشنایی و رنگ زمینه می تواند تغییر کند.

ترکیب رنگ ذاتی و وجود لکه های بیرونی روی سطح دندان ، بر رنگ و در نتیجه ظاهر کلی دندان ها تأثیر می گذارد. پراکندگی نور و جذب در مینای دندان و عاج ، رنگ ذاتی دندان ها را تعیین می کند و از آنجا که مینای دندان نسبتاً شفاف است ، خواص دندانپزشکی می توانند در تعیین رنگ کلی دندان نقش اصلی داشته باشند. از طرف دیگر ، لکه و رنگ بیرونی نتیجه مناطق رنگی است که درون گلوله های اکتسابی روی سطح مینای دندان شکل گرفته است و می تواند تحت تأثیر رفتارها یا عادات سبک زندگی باشد. به عنوان مثال، رژیم غذایی غذاهای غنی از تانن، روش اشتباه مسواک زدن ، محصولات تنباکو و قرار گرفتن در معرض نمک آهن و کلرهگزیدین می تواند بر رنگ دندان تأثیر بگذارد.

با افزایش سن، دندان ها سایه تیره تری دارند.  این امر می تواند به تشکیل ثانویه عاج و نازک شدن مینای دندان به دلیل فرسودگی دندان منجر شود.

تغییر رنگ دندان

تغییر رنگ دندان ها در درجه اول ناشی از دو منبع لکه است: ذاتی و بیرونی. در اصل، بلیچینگ دندان ها در درجه اول آن دسته از لکه های ذاتی را هدف قرار می دهد. در زیر تفاوت های بین دو منبع که در چنین تغییر رنگ سطح دندان نقش دارند را ارائه می دهیم.

تغییر رنگ بیرونی

لکه های خارجی عمدتاً به دلیل عوامل محیطی از جمله مصرف سیگار ، رنگدانه های نوشیدنی ها و مواد غذایی ، آنتی بیوتیک ها و فلزاتی مانند آهن یا مس است. تركیبات رنگی موجود در این منابع در لایه های دندانی اكتسابی یا مستقیماً روی سطح دندان جذب می شوند و باعث ایجاد لكه می شوند.

از بین بردن لکه های بیرونی

از بین بردن این لکه ها با روش های مختلفی صورت می گیرد:

  • پیشگیری: دندانپزشکی پیشگیری شامل حذف لکه های بیرونی با استفاده از یک چرخ دستی با سرعت چرخشی و یک فنجان لاستیکی با خمیر ساینده ، که اکثراً حاوی فلوراید است ، می باشد. ماهیت ساینده خمیر پیشگیرانه همانطور که مشخص است برای از بین بردن خارجی اقدام می کند. این روش از بین بردن لکه ها فقط ممکن است در مطب دندانپزشکی انجام شود.
  • خمیردندان: خمیر دندان های مختلفی در بازار وجود دارد که هم شامل پراکسید و هم ذرات ساینده مانند ژل سیلیکا برای کمک به از بین بردن لکه های خارجی هستند. پراکسید روی لکه های ذاتی عمل می کند. این روش از بین بردن لکه ممکن است در خانه و همچنین در مطب دندانپزشکی انجام شود.

استفاده نادرست از خمیر دنداناستفاده نادرست از خمیر دندان

  • میکرو ساییدگی: به یک متخصص دندانپزشکی اجازه می دهد تا از دستگاهی که پودر، آب و هوای فشرده شده از بدن خود خارج می کند استفاده کند. این روش از بین بردن لکه فقط در مطب دندانپزشکی قابل انجام است.

تغییر رنگ ذاتی

تغییر رنگ ذاتی در درجه اول در طول رشد دندان یا قبل از تولد یا در اوایل کودکی اتفاق می افتد. لکه های ذاتی آنهایی هستند که با اقدامات مکانیکی مانند دبریدمان یا از بین بردن لکه های پیشگیرانه قابل حذف نیستند. با افزایش سن فرد ، دندان ها نیز با گذشت زمان می توانند زردتر ظاهر شوند. در زیر نمونه هایی از منابع ذاتی لکه ها وجود دارد:

  • ساییدگی و پیری دندان: ساییدگی دندان به دلیل فرسایش و ساییدگی باعث از بین رفتن تدریجی مینا و عاج می شود. هرچه مینای دندان از بین برود ، عاج آشکارتر می شود و عوامل کروموژنیک به راحتی در دندان نفوذ می کنند. تولید طبیعی عاج ثانویه نیز به تدریج دندان ها را با افزایش سن تیره می کند.
  • پوسیدگی دندان: ضایعه پوسیدگی باعث می شود تا عوامل برون زا وارد عاج شوند و از این رو افزایش جذب داروهای کروموژنیک باعث ایجاد تغییر رنگ در دندان می شود.
  • مواد ترمیم کننده: مواد مورد استفاده در طول درمان کانال ریشه مانند اوژنول و ترکیبات فنلی حاوی رنگدانه هایی هستند که عاج را لکه دار می کنند. ترمیم ها با استفاده از آمالگام نیز به مرور زمان در لوله‌های عاج با قلع نفوذ می کنند و بنابراین لکه های تیره به دندان وارد می شوند.
  • پورفیریا: یک اختلال نادر متابولیک که در آن بدن قادر به متابولیزه کردن کافی پورفیرین ها نیست ، که منجر به تجمع یا دفع پورفیرین ها در دندان ها می شود. دفع پورفیرین رنگدانه های بنفش قرمز را در دندان ایجاد می کند.
  • هیپوپلازی مینای دندان: هیپوپلازی مینا باعث نازک و ضعیف شدن مینا می شود. این ماده لکه قهوه ای ایجاد می کند و همچنین می تواند سطح صاف مینای دندان را خشن و سوراخ کند که باعث می شود دندان مستعد رنگ آمیزی بیرونی ، حساسیت دندان ، مال اکلوژن و پوسیدگی دندان باشد. شواهد مربوط به هیپوپلازی مینای دندان غیرقابل انکار است ، اما به احتمال زیاد علت آن عفونت یا تروما ناشی از دندانپزشکی اولیه است. اختلال در رشد جوانه دندان در مراحل نوزادی و اوایل کودکی مانند کمبود ویتامین D مادر ، عفونت و مصرف دارو می تواند باعث هیپوپلازی مینای دندان شود.

 

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

آپارات واتس اپ فیسبوک توییتر لینکدین اینستاگرام
آپارات فیسبوک توییتر لینکدین اینستاگرام

تماس بگیرید!

13 73 12 86 021

یا از طریق فرم نوبت دهی آنلاین درخواست خود را ثبت نمایید!

مطالب دندانپزشکی

کلیه حقوق این سایت متعلق به دندانپزشکی آریاس می‌باشد.