برداشتن کامپوزیت دندان به چه صورت است؟

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

برداشتن کامپوزیت دندان به چه صورت است؟

کامپوزیت ها روکش های سرامیکی هستند که در موارد مختلف بر روی دندان افراد قرار می گیرد. گاهی اوقات دندان دچار شکستگی شده و پزشک برای ترمیم شکستگی از این نوع روکش استفاده می کند. در بعضی موارد دندان پزشک مقداری از مینای دندان فرد را تراشیده و سپس روکش کامپوزیت را جایگزین می کند. در این موارد امکان حذف کامپوزیت دندان وجود ندارد زیرا دندان بدون پوشش است و به زودی دچار پوسیدگی می شود. اما گاهی اوقات دندان اصلی تراشیده نمی شود و پزشک می تواند روکش کامپوزیت را به طور کامل بردارد.

اگر روکش کامپوزیت شما دچار آسیب دیدگی شده یا تغییر رنگ داده می توانید به پزشک مراجعه کرده و روکش را تعویض کنید.

حذف کامپوزیت دندانحذف کامپوزیت دندان

روش های مختلف حذف کامپوزیت دندان

روش های مختلفی برای حذف کامپوزیت قدیمی وجود دارد:

حذف کامپوزیت با ورق های سمباده ای: یکی از راحت ترین روش های برای حذف کامپوزیت دندان استفاده از ورق های سمباده ای است. این ورق های کاملا انعطاف پذیر به تمام نقاط دندان ها دسترسی دارند و به طور کامل کامپوزیت را از روی دندان ها بر می دارند. با استفاده از این ورق ها دندان کاملا شفاف می شود.

استفاده از دریل های کاربید: این دریل های پر سرعت دندان ها را کاملا صیقل می دهند. اگر دندانپزشک شما با یک مته کاربید فشار کمتری به دندان شما وارد کند، کامپوزیت را سریع تر از ورق های سمباده ای از بین می برد. اما یک مته کاربید به اندازه ورق انعطاف پذیر نیست، بنابراین می تواند رگه هایی از مواد را روی دندان های شما به جا بگذارد که با یک ورق قابل جدا شدن هستند.

روش های مختلف حذف کامپوزیت

روش های مختلف حذف کامپوزیت

 

تکنولوژی ابریژن برای حذف کامپوزیت دندان: با استفاده از این فناوری، دندانپزشکان از یک ابزار دستی استفاده می کنند که ذرات ریز اکسید آلومینیوم را روی دندان های شما جاری می کند. از این ابزار برای از بین بردن پوسیدگی دندان در مراحل اولیه استفاده می شود اما می تواند کامپوزیت دندان را نیز از بین ببرد.

میکرو اتر: میکرو اتر یک ابزار کمکی برای سمباده کشیدن است. این ابزار به اندازه دیسک کاغذ سمباده مساحت دندان را پوشش نمی دهد، بنابراین به ندرت از آن برای حذف مقدار قابل توجهی از کامپوزیت استفاده می شود.

استفاده از لیزر برای حذف کامپوزیت دندان

کامپوزیت های دندانپزشکی برای طیف گسترده ای از برنامه ها مانند پر کردن حفره ها، چسب ها برای براکت های ارتودنسی و بستن شکاف های بین دندان ها کار می روند. ترمیم قدامی برای جایگزینی ساختار دندان از دست رفته بیمار استفاده می شود و از نظر ظاهری و عملکرد بسیار عالی است. در صورت جایگزینی این ترمیم ها، حذف مکانیکی بدون ایجاد صدمه بیش از حد و یا آسیب دیدن مینای دندان دشوار است زیرا کامپوزیت های دندانی با دندان مطابقت دارند. مطالعات نشان داده است که لیزرهای CO2 از انتخاب فرسایش بالایی برخوردار هستند و در عین حال برای از بین بردن کامپوزیت روی سطوح اکلوزال و جلوگیری از خراب شدن بافت سالم مناسب هستند. یک سیستم هدایت بازخورد طیفی برای تمایز بین کامپوزیت دندان و بافت سخت دندان برای فرسایش انتخابی مواد کامپوزیت ممکن است مورد استفاده قرار گیرد. از بین بردن ترمیم های کامپوزیتی، به دلیل نگرانی از نظر زیبایی دندان های قدامی، چالش برانگیز است.

اگر به هر دلیلی علاقه مند به استفاده از کامپوزیت های دندان پزشکی هستید بهتر است قبل از استفاده حتما با پزشک خود صحبت کنید و از او بخواهید تا حد امکان این کار را به صورتی انجام دهد که قابل بازگشت باشد. کامپوزیت های دندان اکثرا قابل بازگشت هستند و با وسایل و ابزارهای مخصوص به راحتی برداشته می شوند. اگر مینای دندان شما آسیب دیدگی نداشته باشد و سالم باشد می توانید بعد از برداشت کامپوزیت از دندان های طبیعی خود استفاده کنید. اما اگر به هر دلیلی مینای دندان شما آسیب دیده باشد بعد از برداشتن کامپوزیت حتما باید از کامپوزیت جدید یا لمینت ها برای پوشاندن سطح دندان استفاده کنید.

مواد ترمیمی دندان از نظر رنگ با دندان مطابقت دارند و حذف کامپوزیت دندان با ابزارهای مکانیکی بدون برداشتن بیش از حد یا آسیب دیدن مینای محیطی و عاج دشوار است. لیزرها به طور ایده آل میزان فرسایش را به حداقل می رسانند تا از دست ندادن بافت سالم هنگام تعویض ترمیم های موجود، درزگیرها یا از بین بردن چسب های کامپوزیتی مانند کامپوزیت باقیمانده پس از جدا کردن براکت های ارتودنسی ممکن شود. گاهی اوقات از یک لیزر دی اکسید کربن که در سرعت های زیاد تکرار پالس لیزر فعالیت دارد، با یک اسکنر مبتنی بر گالوانومتر استفاده شد تا به صورت انتخابی کامپوزیت از سطوح دندان جدا شود. از طیف سنج آرایه دیود برای اندازه گیری میزان انتشار ستون پس از هر پالس لیزر و تعیین اینکه آیا ماده متلاشی شده مواد معدنی یا کامپوزیت دندان است استفاده شد. کامپوزیت بر روی سطوح باکال و اکلوزال دندان قرار داده شد و لیزر دی اکسید کربن در سطح اسکن می شود تا به صورت انتخابی کامپوزیت بدون آسیب بیش از حد به مینای دندان صوتی حذف شود. کامپوزیت باقیمانده و آسیب به مینای زیرین با استفاده از میکروسکوپ نوری مورد بررسی قرار می گرفت. این لیزر می تواند به سرعت با کمترین آسیب به مینای دندان، حذف کامپوزیت دندان را ممکن سازد.

 

 

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

آپارات واتس اپ فیسبوک توییتر لینکدین اینستاگرام
آپارات فیسبوک توییتر لینکدین اینستاگرام

تماس بگیرید!

13 73 12 86 021

یا از طریق فرم نوبت دهی آنلاین درخواست خود را ثبت نمایید!

مطالب دندانپزشکی


کلیه حقوق این سایت متعلق به دندانپزشکی آریاس می‌باشد.