_____    ایمپلنت    _____

ایمپلنت دندان چیست؟ 

ایمپلنت دندان، روش نوین جایگذاری دندان مصنوعی است. میلیون ها نفر در سراسر جهان از مشکلات مربوط به دندان رنج می برند. بیشتر این مشکلات مربوط به پوسیدگی دندان و بیماری پریودنتال است. در بسیاری مواقع یک یا چند دندان به دلیل پوسیدگی زیاد قابل درمان نیست و پزشک مجبور است که دندان پوسیده را از دهان خارج کند. اما با پیشرفت تکنولوژی در زمینه دندانپزشکی زیبایی  بسیاری از مشکلات دندان به راحتی قابل درمان می باشند. ایمپلنت دندان همان عمل جراحی کاشت دندان با استفاده از بست فلزی و پیچ است. فلز به کار رفته در این نوع جراحی دندان از جنس تیتانیوم خالص می باشد، که به خوبی جذب لثه می شود. در این روش دندان های مصنوعی جایگزین دندان های آسیب دیده و از دست رفته می شوند. این دندان های مصنوعی بسیار شبیه به نمونه های واقعی هستند و مانند آنها عمل می کنند. جراحی کاشت دندان می تواند جایگزین خوبی برای دندان هایی باشد که ریشه های طبیعی آنها قابل بازسازی و ترمیم دوباره نیست.

ایمپلنت دندانایمپلنت دندان

نحوه انجام عمل جراحی کاشت دندان

نحوه انجام عمل جراحی کاشت دندان یا همان ایمپلنت بستگی به نوع کاشت و وضعیت استخوان فک دارد. جراحی کاشت دندان ممکن است به چندین روش انجام شود، اما در همه آنها هدف اصلی پشتیبانی کامل از دندانهای جدید است، زیرا استخوانهای  اطراف کاشت باید مستحکم شوند تا با گذشت زمان دوباره آسیب نبینند. از آنجا که بهبودی استخوان ها به زمان نیاز دارد، روند بهبود می تواند ماه ها طول بکشد.

ایمپلنت دندان، به صورت جراحی در استخوان فک صورت می گیرد، جایی که ریشه دندان های از دست رفته در آنجا قرار دارد. از آنجا که تیتانیوم با استخوان فک پیوند می خورد، کاشت ها نمی لغزند، سر و صدایی ایجاد نمی کنند و باعث آسیب به استخوان نمی شوند.

چه افرادی می توانند ایمپلنت کنند؟

افرادی می تواند عمل کاشت یا ایمپلنت دندان را انجام دهند که شرایط زیر را داشته باشند.

یک یا چند دندان از دست رفته داشته باشند.

حداقل یک فک با رشد کامل داشته باشند.

استخوان کافی برای پیوند استخوانی داشته باشند.

بافت های دهانی سالم داشته باشند.

شرایط سلامتی که بر بهبودی استخوان تاثیر گذاراست، نداشته باشند.

قادر به استفاده از  پروتز دندان نباشند.

چندین ماه، درمان را  ادامه دهند و برای بهبودی صبر کنند.

خطرات ناشی از ایمپلنت دندان

مانند هر عمل جراحی ، عمل جراحی کاشت دندان خطرات را نیز به همراه دارد. مشکلات ایجاد شده به ندرت اتفاق می افتند و در صورت بروز  به راحتی درمان میشوند. در زیر به خطرات ناشی از ایمپلنت دندان اشاره شده است.

 • عفونت در محل کاشت
 • صدمه یا آسیب به ساختارهای اطراف، مانند سایر دندان ها یا رگ های خونی
 • آسیب عصبی که می تواند باعث درد، بی حسی یا سوزن شدن در دندانهای طبیعی، لثه ها، لب ها یا چانه شود.
 • مشکلات سینوس، هنگامی که ایمپلنت های دندانی در فک فوقانی قرار می گیرند، ممکن است یکی از حفره های سینوس بیرون بزند.

مزایای کاشت دندان چیست؟

 • بهبود ظاهر دندان ها
 • بهبود گفتار، پروتزهای ضعیف باعث کشیدگی دندان ها درون دهان می شوند و این امر لحن و گفتار شما را تحت تاثیر قرار می دهد. کاشت دندان به شما این امکان را می دهد بدون نگرانی از لغزش دندانها صحبت کنید.
 • بهبود سلامت دهان و دندان
 • کاشت دندان به شما این امکان را می دهد که غذاهای مورد علاقه تان را به راحتی  بخورید.
 • تقویت اعتماد به نفس

ایمپلنت دندانایمپلنت دندان

آماده سازی قبل از اجرای ایمپلنت

روند برنامه ریزی برای ایمپلنت دندان به متخصصان مختلفی نیاز دارد، از جمله پزشک متخصص دهان، فک و صورت (جراح دهان و فک و صورت)، دندانپزشک متخصص در زمینه درمان لثه و استخوان (پریودنتیست)، دندانپزشکی است که دندان مصنوعی را طراحی و متناسب می کند (متخصص پروتز)، همچنین گاهی اوقات متخصص گوش و حلق و بینی نیاز است. از آنجا که کاشت دندان نیاز به یک یا چند عمل جراحی دارد، باید یک ارزیابی کامل برای روند آماده سازی انجام گیرد. در زیر به مراحل قبل از آماده سازی کاشت دندان اشاره شده است.

 • عکس برداری با اشعه X ، شما باید تصاویر سه بعدی از طریق اشعه X از دندان های خود گرفته و مدل دندان ها  و فک خود را به دندانپزشک معالج نشان دهید.
 • بررسی تاریخچه پزشکی، در مورد هرگونه شرایط پزشکی و هر نوع داروی مصرفی از جمله داروهای نسخه ای، غیر نسخه ای و مکمل ها باید با پزشک خود صحبت کنید. اگر شرایط قلبی خاص یا ایمپلنت های ارتوپدی دارید، پزشک ممکن است قبل از عمل آنتی بیوتیک را برای جلوگیری از عفونت تجویز کند.
 • برنامه درمانی، این طرح عواملی را در نظر میگیرد، که نیاز به درمان و ترمیم دارند.

برای کنترل درد، گزینه های بیهوشی در حین عمل شامل بی حسی موضعی، آرام بخش یا بی حسی عمومی می باشند. با متخصص دندانپزشک خود صحبت کنید که کدام گزینه برای شما مناسب تر است. تیم مراقبت از دندان بسته به نوع بیهوشی که ارائه می دهد، در مورد خوردن و آشامیدن قبل از عمل به شما دستورات لازم را می دهد. اگر بیهوشی عمومی برای شما در نظر گرفته شده، شخصی را بعد از عمل به همراه داشته باشید و از او بخواهید تا آخر روز همراه شما باشد. کل فرایند می تواند ماه ها طول بکشد. بیشترین زمان به بهبودی و انتظار برای رشد استخوان جدید در فک اختصاص دارد.

ایمپلنت از طریق پیوند استخوان

اگر استخوان فک شما به اندازه کافی ضخیم باشد یا خیلی نرم باشد، ممکن است قبل از انجام عمل جراحی ایمپلنت دندان، نیاز به پیوند استخوان داشته باشید. عمل جویدن فشار زیادی به استخوان ها وارد می کند و اگر نتوانید از کاشت دندان استفاده کنید، پیوند استخوان می تواند پایه محکم تری برای کاشت دندان ایجاد کند.

چندین ماده پیوند استخوان وجود دارد که می توان از آنها برای بازسازی استخوان فک استفاده کرد. این گزینه ها ممکن است شامل پیوند استخوان طبیعی باشد، که در آن از استخوان سایر اندام برای پیوند استفاده می شود، یا ممکن است پیوند استخوان به صورت مصنوعی اجرا شود، که در آن از مواد جایگزین استخوان  استفاده شده تا بتوان ساختارهای حمایتی برای رشد استخوان جدید به وجود آورد. با پزشک در مورد گزینه هایی که برای شما بهتر خواهد بود صحبت کنید. ممکن است استخوان پیوندی چندین ماه برای پشتیبانی از ایمپلنت دندان زمان نیاز داشته باشد. در برخی موارد، شما فقط نیاز به پیوند استخوانی جزئی دارید، که می توان همزمان با عمل جراحی کاشت آن را انجام داد. وضعیت فک شما نحوه پیوند را تعیین میکند.

ایمپلنت دندانایمپلنت دندان

قرار دادن ایمپلنت دندان

در حین جراحی برای ایمپلنت دندان، جراح دهان شما را باز کرده و روی  لثه شما برش ایجاد می کند. سوراخ ها تا جایی در  استخوان حفر می شوند که قطعه یا بست فلزی به راحتی در دندان قرار بگیرد. از آنجایی که این قطعه به عنوان ریشه دندان عمل می کند، در اعماق استخوان کاشته می شود.

در این مرحله، هنوز شکافی وجود دارد که ممکن است باعث از بین رفتن دندان شما شود. در صورت لزوم می توان یک نوع پروتز جزئی و موقت را برای ظاهر آن در نظر گرفت.

هنگامی که فلز در استخوان فک قرار می گیرد، استخوان فک با سطح ایمپلنت دندان رشد کرده و پیوند می خورد. این فرایند ممکن است چند ماه طول بکشد.

اباتمنت چیست؟

وقتی Osseointegration یا همان کاشت دندان به پایان رسید، ممکن است شما به عمل جراحی دیگری نیاز داشته باشید. این عمل جراحی برای قرار دادن قطعه ای به نام اباتمنت است، که در نهایت تاج به آن وصل خواهد شد. اباتمنت روی ایمپلنت قرار می گیرد و موجب تقویت و استحکام ایمپلنت می شود. این جراحی جزئی به طور معمول با بی حسی موضعی و به صورت سرپایی انجام می شود.

نحوه  قرار دادن اباتمنت

در ابتدا جراح دهان و دندان  مجدداً لثه شما را در معرض کاشت دندان قرار می دهد، اباتمنت (abutment) به ایمپلنت دندان متصل می شود به این صورت که بر روی پایه ایمپلنت پیچ می شود و سپس بافت لثه بسته می شود.

نحوه انتخاب دندان های مصنوعی

دندانپزشک پس از بهبود لثه ها، برداشت های بیشتری از لثه و دندان های باقی مانده انجام خواهد داد. از این برداشت ها برای ساخت تاج استفاده می شود. زمانی که استخوان فک کاملاَ بهبود یافت، تاج برای پشتیبانی از دندان جدید قرار می گیرد. شما و متخصص دندانپزشکی خود می توانید دندان مصنوعی قابل جابجایی، ثابت یا ترکیبی از هر دو را انتخاب کنید. در زیر به انواع دندان مصنوعی اشاره شده است.

 • دندان مصنوعی قابل جابجایی یا متحرک، این نوع از دندان های مصنوعی بسیار شبیه به پروتز معمولی متحرک می باشند. این پروتز شامل دندانهای سفید مصنوعی است که ماده پلاستیکی صورتی رنگی شبیه آدامس در اطراف آن قرار دارد. این نوع پروتز روی یک قاب فلزی نصب شده که به ایمپلنت متصل است و به آسانی قابل جایگذاری است. این نوع از دندان مصنوعی به سادگی تمیز شده و جابه جا می شود.
 • دندان مصنوعی ثابت، در این نوع ، یک دندان مصنوعی بطور دائم به ایمپلنت پیچ شده یا از طریق چسب به آن چسبانده می شود. در این نوع دندان مصنوعی شما نمی توانید هنگام خواب یا برای تمیز کردن دندان خود را بیرون بیاورید.

ایمپلنت دندانایمپلنت دندان

مراقبت های بعد از عمل

ایمپلنت دندان به هر صورتی که انجام شود، ممکن است شما بعد از جراحی ناراحتی های معمولی مرتبط با آن مانند تورم لثه و صورت، کبودی پوست و لثه، درد در محل کاشت و خونریزی جزئی را تجربه کنید. بعد از جراحی کاشت دندان ممکن است  به داروهای ضد درد یا آنتی بیوتیک احتیاج داشته باشید. اگر تورم، ناراحتی یا هر مشکل دیگری در روزهای بعد از عمل بدتر شد، با جراح  خود تماس بگیرید.

بعد از هر مرحله از عمل، ممکن است شما نیاز به خوردن غذاهای نرم داشته باشید تا محل جراحی بهبود یابد. به طور معمول، جراح از بخیه های جذبی استفاده می کند. این نوع بخیه ها به خودی خود جذب لثه شوند. اگر از بخیه های معمولی استفاده شود، پزشک بعد از چند روز و در صورت بهبودی آنها را از لثه خارج می کند. بیشتر ایمپلنت دندان موفقیت آمیز هستند. با این وجود، بعضی اوقات استخوان به اندازه کافی برای کاشت قوی نیستند. دلایل زیادی موجب این امر می شوند. 

بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید، درست مانند دندانهای طبیعی، ایمپلنت ها، دندان های مصنوعی و لثه را باید مرتب تمیز نگه دارید. برس های مخصوص طراحی شده مانند برس بین دندانی، می توانند به تمیز کردن جرم های اطراف دندان ها، لثه ها و بست های  فلزی کمک کنند.

به طور مرتب به دندانپزشک  مراجعه کنید، برای اطمینان از سلامتی و عملکرد صحیح ایمپلنت ها و انجام مشاوره در مورد پاکسازی های حرفه ای، معاینات دندان پزشکی را مرتب انجام دهید.

از تکرار عادت های نادرست اجتناب کنید،  از شکستن مواد سخت مانند یخ و آب نبات ها یی که می توانند تاج ها یا دندانهای طبیعی شما را از بین ببرند خودداری کنید. از مصرف تنباکو و محصولات کافئین دار که موجب لکه شدن دندانها می شوند، خودداری کنید.

آیا کاشت دندان دردناک است؟

ایمپلنت دندان با درد و ناراحتی کمی همراه است. در طول عمل می توان بارها از بی حسی موضعی استفاده کرد. بیشتر بیماران گزارش کرده اند که کاشت نسبت به کشیدن دندان درد کمتری دارد. بعد از کاشت دندان، می توانید درد را با استفاده از داروهای بدون نسخه مانند تیلنول تسکین دهید.

هزینه ایمپلنت چقدر است؟ آیا بیمه هزینه کاشت دندان را پوشش می دهد؟

به طور کلی، در ایران ایمپلنت دندان تحت پوشش بیمه دندانپزشکی نیست. البته بسته به نوع بیمه و دلایل ریزش دندان ممکن است بخشی از هزینه ها توسط بیمه پرداخت شوند. اما هزینه های قطعاتی که برای  ایمپلنت نیاز است مانند فلز تیتانیوم یا  اباتمنت تحت پوشش بیمه قرار ندارند.  هزینه این قطعات بسیار بالاست. به خصوص در سال های اخیر با بالا رفتن قیمت دلار این هزینه ها 40 تا 50 درصد افزایش یافته اند. امروزه هزینه ها بر اساس کیفیت ماده مورد استفاده از 5 تا 8 میلیون تومان متغیر می باشند.

 

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

آپارات واتس اپ فیسبوک توییتر لینکدین اینستاگرام
آپارات فیسبوک توییتر لینکدین اینستاگرام

تماس بگیرید!

13 73 12 86 021

یا از طریق فرم نوبت دهی آنلاین درخواست خود را ثبت نمایید!

مطالب دندانپزشکی

کلیه حقوق این سایت متعلق به دندانپزشکی آریاس می‌باشد.