انواع و بهترین کامپوزیت دندان

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

انواع کامپوزیت دندان

یکی از مهم ترین مواردی که باعث جذابیت چهره افراد می شود داشتن لبخند زیباست. لبخند زیبا نیازمند دندان های تمیز و مرتب و بدون نقص است. یکی از راه های برطرف کردن نواقص دندان استفاده از کامپوزیت دندان است. کامپوزیت لایه ای سرامیکی است که به وسیله دندان پزشک بر روی دندان ها قرار می گیرد. انواع مختلفی از کامپوزیت ها وجود دارد که برای موارد مختلف قابل استفاده هستند. در این مقاله قصد داریم انواع کامپوزیت های موجود را با یکدیگر بررسی کنیم.

بهترین نوع کامپوزیتبهترین نوع کامپوزیت

  • کامپوزیت دندان ماکروفیل یا درشت دانه

ماکروفیل ها اولین کامپوزیت هایی بودند که به بازار معرفی شدند. ماکروفیل ها دارای ذره هایی با ابعاد 10 تا 50 میکرومتر هستند. این ذرات بزرگ استحکام عالی اما زیبایی شناسی ضعیفی را ارائه می دهند و به پایان رساندن و صیقل دادن آنها مشکل است. مسئله پولیش با اینها به دلیل بزرگ بودن ذرات پر کننده آن هاست زیرا این ذرات که بعضی از آنها به اندازه کافی بزرگ و با چشم غیر مسلح قابل دیدن هستند، از ماتریس رزین بیرون می زدند. در حالی که امروزه کامپوزیت های کاملی برای استفاده ماکروفیل وجود ندارد، هنوز هم می بینید که برخی از ترمیم های قدیمی که با آنها انجام شده است در افراد وجود دارد.

  • کامپوزیت ریزدانه یا میکروفیل

میکروفیل ها برای اولین بار در اواخر دهه 1970 و به دنبال افزایش ماکروفاژها مشاهده شده اند. اندازه ذرات زیر 100 نانومتر است. در حالی که ریزدانه ها باعث افزایش صیقلی بودن و زیبایی شناسی کلی که ماکروفاژها ندارند می شوند، اما تا حدودی ضعیف بودند. میکروفیل ها به اندازه کافی قوی نیستند و در برابر نیروهای فشاری در خلف مقاومت زیادی ندارند.

  • هیبریدها، میکرو فیبریدها و نانوهیبریدها

اینها کامپوزیت هایی هستند که استحکام ماکروفرها و پولیش پذیری ریزدانه ها را دارا می باشند. آنها حاوی مخلوطی از ذرات بین 10 تا 50 میکرومتر و همچنین ذرات 40 نانومتر هستند. نمونه هایی از نانو هیبریدهای موجود در بازار امروز می توانند Tetric EvoCeram و IPS Empress Direct از Ivoclar Vivadent و Herculite Ultra از Kerr باشند.

انواع کامپوزیت دندانانواع کامپوزیت دندان

  • نانوکامپوزیت ها

جدیدترین نسل کامپوزیت ها توسط 3M ESPE ثبت اختراع شد. Filtek Supreme Ultra Universal نانوکامپوزیتی است که حاوی ذرات 20 نانومتر است. آنچه که در مورد نانوکامپوزیت ها منحصر به فرد است این است که ذرات برای تشکیل نانوکلاسترها با یکدیگر جمع می شوند. این موضوع باعث می شود ذرات کوچکتر جمع شوند و به عنوان ذرات بزرگتر عمل کنند و در نتیجه افزایش مقاومت، مقاومت در برابر سایش و پولیش پذیری ایجاد می شود.

واقعیت کامپوزیت دندان این است که مواد بسیار خوبی برای انتخاب وجود دارد. ممکن است یک انتخاب جادویی وجود نداشته باشد، اما تعداد زیادی انتخاب وجود دارد که خواسته های کاربردی و زیبایی شناسی شما را برآورده می کند.

معرفی چند نمونه بهترین نوع کامپوزیت دندان

نمونه های مختلف کامپوزیت دندان وجود دارد که هر کدام دارای مزایا و معایب خاص خود هستند. در ادامه تعدادی از بهترین نمونه های کامپوزیت معرفی می شوند:

TheraCal LC یک کامپوزیت پرتابل، قابل درمان با نور و دارای جریان قابل استفاده است که حاوی سیلیکات های کلسیم تحریک کننده آپاتیت برای محافظت و ترمیم خمیر و عاج است. این نمونه به دلیل عملکرد عالی، سهولت در قرارگیری و افزایش خاصیت احیا کننده جایگزین ایده آلی برای هیدروکسید کلسیم است.

COMPONEER جدیدترین نوآوری در اتصال قدامی کامپوزیت را ارائه می دهد که شامل پوسته های مینا کامپوزیت پیش ساخته و نانو هیبرید است. این کامپوزیت دندان اولین نوع برای ترکیب مزایای ترمیم مستقیم کامپوزیت با روکش های کامپوزیت پیش ساخته است. این کامپوزیت یک بعد جدید و هیجان انگیز به درمان های موجود می افزاید و تقریباً نیمی از هزینه روکش چینی گزینه های زیبایی شناسی مناسبتری را به دندانپزشکان و بیماران می دهد. بیماران فقط در یک مراجعه می توانند یک لبخند زیبا و جدید از نظر زیبایی شناسی دریافت کنند.

Ionosit Baseliner یک کامپوزیت دندان روان کننده تک ماده است که عملا با از بین بردن ریزدانه ها، حساسیت و پوسیدگی مکرر را از بین می برد. از طریق ریزدانه های کنترل شده، Ionosit Baseliner فشار داخلی در اثر انقباض پلیمریزاسیون را کاهش می دهد. Ionosit Baseliner ثبت اختراع شده، همراه با ماده تركیب كننده تركیب نور شما مورد استفاده قرار می گیرد و باند ایمن و محدودی را برای جبران كاهش كامپوزیت فراهم می كند.

NANOCERAM Universal یک کامپوزیت دندان نانوهیبرید سبک کننده برای کلیه ترمیم های مستقیم در سرنگ های 4 گرم و دوز واحد در سایه های VITA است. با سهولت در ترمیم و قالب گیری، همراه با جذب بسیار کم آب، حلالیت، و پلیمریزاسیون، ترمیم هایی را ایجاد می کند که در مقابل زوال مقاومت می کند و طول عمر، یکپارچگی بالای حاشیه ای و حداقل حساسیت بعد از عمل را ایجاد می کند.

Tetric EvoCeram Bulk Fill یک ماده کامپوزیت نانوهیبرید منحصر به فرد است که به طور خاص برای قرار دادن سریع و کارآمد بخش عمده ای از ترمیم های کامپوزیتی خلفی مستقیم ایجاد شده است. با استفاده از آن، ترمیم ها را می توان با یک ماده و بدون نیاز به لایه های اضافی یا تجهیزات توزیع کننده، قرار داد.

Estelite Sigma Quick یک کامپوزیت جهانی بسیار عالی است. این کامپوزیت دارای خاصیت درخشش بالا، میزان ساییدگی بسیار پایین و ویژگی های فوق العاده ای است.

 

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

آپارات واتس اپ فیسبوک توییتر لینکدین اینستاگرام
آپارات فیسبوک توییتر لینکدین اینستاگرام

تماس بگیرید!

13 73 12 86 021

یا از طریق فرم نوبت دهی آنلاین درخواست خود را ثبت نمایید!

مطالب دندانپزشکی


کلیه حقوق این سایت متعلق به دندانپزشکی آریاس می‌باشد.