اثر قهوه بر تغییر رنگ کامپوزیت دندان

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

اثر قهوه بر تغییر رنگ کامپوزیت دندان

افزایش تقاضا برای زیبایی شناسی همراه با توسعه چشمگیر دندانپزشکی باعث گسترش گسترده ای از کامپوزیت های مبتنی بر رزین به عنوان مواد ترمیمی شده است. با وجود پیشرفت در ترکیب و خصوصیات این مواد ترمیمی، ترمیم ها در حفره دهان تحت شرایطی قرار گرفته اند که ممکن است باعث ایجاد تغییر در خصوصیات جسمی و مکانیکی این ترمیم ها مانند رنگ و ریز سختی شود.

کامپوزیت دندانکامپوزیت دندان

یکی از دلایل مهم استفاده از کامپوزیت دندان سرعت بالای آماده شدن آن است. گاهی اوقات افراد قصد دارند نواقص و ناهمواری های دندان های خود را برطرف کنند اما به دلیل طولانی بودن طول درمان ارتودنسی از انجام درمان دوری می کنند. کامپوزیت در کمترین زمان ممکن طی یک یا دو جلسه دندان های مرتب و بدون نقصی را برای شما به همراه می آورد.

گاهی اوقات نیز به دلایل مختلف رنگ دندان های افراد به شکل نامطلوبی در می آید که ناخوشایند است. اگر این لکه ها و تغییر رنگ ایجاد شده با روش های جرمگیری، بلیچینگ یا سایر روش های سفید کننده دندان برطرف نشوند بهترین راه استفاده از روکش های کامپوزیت است. این روکش ها در هر رنگی قابل اجرا هستند.

روکش های کامپوزیتی در انواع و رنگ های مختلفی در بازار وجود دارند که توسط دندان پزشک و متناسب با نیاز بیمار استفاده می شوند. رنگ کامپوزیت ها از موارد مهم برای افراد است و ماندگاری این رنگ و شفافیت به مدت طولانی یکی از موارد مورد توجه بیماران است.

تاثیر قهوه بر رنگ کامپوزیتتاثیر قهوه بر رنگ کامپوزیت

موادی که بر تغییر رنگ کامپوزیت دندان اثر می گذارند

عوامل بسیار زیادی بر تغییر رنگ کامپوزیت دندان تاثیر می گذارند. بسیاری از عوامل داخلی باعث می شوند تغییراتی در ماده رزین ایجاد شده و رنگ کامپوزیت را تغییر دهند. همچنین عوامل خارجی مانند مصرف مواد دخانی، مصرف نوشیدنی ها و غذایی که باعث ایجاد لکه می شوند و رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان (استفاده نکردن از مسواک، نخ دندان و دهان شویه) باعث ایجاد لکه و تغییر رنگ کامپوزیت دندان می شوند.

یکی از عواملی که ممکن است بر کیفیت ترمیم ها تأثیر بگذارد، مصرف نوشیدنی های خاصی از قبیل قهوه، چای، نوشابه، نوشیدنی های الکلی و حتی آب فلوریده شده است. تأثیر این نوشیدنی ها بر رنگ و ریز مقاومت مواد رزین کامپوزیت بسته به ویژگی های ذاتی کامپوزیت مانند ترکیب شیمیایی آنها متفاوت است.

پژوهشگران با غوطه کردن نمونه های مبتنی بر رزین در بزاق مصنوعی همراه با قهوه، چای یا کلرهگزیدین در یک محیط تاریک در 37 درجه سانتیگراد، شرایط دهان را شبیه سازی کرده اند. نتایج آنها نشان داد که بزاق مصنوعی و قهوه بیشترین تیرگی را ایجاد می کنند و نوع مواد استفاده شده نیز عامل مهمی در مقاومت به لکه است. همچنین اظهار داشتند که تغییر رنگ توسط قهوه به دلیل جذب مواد رنگی توسط مواد آزمایش شده است.

مطالعات  مختلفی به منظور ارزیابی تأثیر انواع قهوه های رایج، بر ریزسنجی سطح و پایداری رنگ کامپوزیت های مبتنی بر رزین میکروهیرید، کامپوزیت های مبتنی بر رزین با نانو پر شده و مواد رزین سرامیکی اصلاح شده آلی انجام شده است.

قهوه چگونه باعث تغییر رنگ کامپوزیت دندان می شود

مهم ترین مسئله ای که باعث تغییر رنگ کامپوزیت ها توسط قهوه می شود وجود یون های موجود در رنگ قهوه است. علاوه بر آن میزان PH و شکر موجود در قهوه نیز تاثیر زیادی بر تغییر رنگ کامپوزیت ها دارد. اگر PH محلول پایین باشد تخریب سطحی کامپوزیت بیشتر می شود. تاثیر شکر نیز به دلیل میزان چسبندگی ایجاد شده در سطح دندان است که به دنبال آن رنگ دانه ها به سطح دندان می چسبند.

تغییر رنگ کامپوزیتتغییر رنگ کامپوزیت

هنگامی که کامپوزیت شما دچار تغییر رنگ شده به دندان پزشک خود مراجعه کنید تا ابتدا دلیل تغییر رنگ کامپوزیت مشخص شود تا روش درمانی مناسب انتخاب شود. یکی از روش های برطرف کردن لکه های کامپوزیت دندان پولیش کردن روکش هاست. البته توجه داشته باشید این روش معمولا لکه های سطحی تر را برطرف می کند و در صورتی که با این روش لکه ها از بین نروند باید از روش های دیگری استفاده شود.

برخی تصور می کنند بعد از نصب کامپوزیت دندان به هیچ عنوان نباید از چای، قهوه و مواد غذایی که باعث لکه دار شدن دندان می شوند استفاده کنند. باید بدانید که هرگز این گونه نیست فقط کافی است بعد از مصرف این نوشیدنی ها و غذاها به صورت مرتب از نخ دندان و مسواک استفاده کنید. در صورت رعایت نکات بهداشتی دهان و دندان کامپوزیت ها دیرتر دچار لکه و آسیب می شوند.

ثبات رنگ کامپوزیت دندان

ثبات رنگ کامپوزیت ها و مقاومت آن ها در برابر تغییر رنگ و لکه های ایجاد شده بر اثر مواد غذایی بسیار مهم است. استفاده نکردن از نخ دندان و مسواک و همچنین مواد شوینده دهان و دندان باعث بالا رفتن سرعت تغییر رنگ کامپوزیت دندان و همچنین آسیب دیدن آن ها می شود. توجه داشته باشید کامپوزیت ها از انواع دیگر روکش ها مقاوم تر هستند و در صورت رعایت نکات بهداشتی به سختی دچار تغییر رنگ و آسیب دیدگی می شوند.

اگر تغییر رنگ کامپوزیت دندان با مسواک زدن و تمیز کردن کامپوزیت در منزل برطرف نشد برای سفید کردن و ترمیم آن حتما به دندان پزشک خود مراجعه کنید.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

آپارات واتس اپ فیسبوک توییتر لینکدین اینستاگرام
آپارات فیسبوک توییتر لینکدین اینستاگرام

تماس بگیرید!

13 73 12 86 021

یا از طریق فرم نوبت دهی آنلاین درخواست خود را ثبت نمایید!

مطالب دندانپزشکی


کلیه حقوق این سایت متعلق به دندانپزشکی آریاس می‌باشد.